Materiał Partnera

Które rośliny ogrodowe wyróżniają się wyjątkowym błękitnym odcieniem?

Które rośliny ogrodowe wyróżniają się wyjątkowym błękitnym odcieniem?
Niebieski kolor w ogrodzie jest uznawany za wyjątkowy i nadaje mu bajkowego klimatu. Można go znaleźć w wielu polskich ogródkach. Czasami gra pierwsze skrzypce, innym razem jest wyłącznie lekkim akcentem. Iglaste drzewka, trawy, czy może subtelne kwiatki – które błękitne gatunki i odmiany roślin doskonale czują się w naszym klimacie i czym się charakteryzują?

Świerk kłujący Blue Pearl

Nie da się zaprzeczyć, że w polskich ogrodach królują drzewa i krzewy iglaste. Dzieje się tak głównie ze względu na stosunkowo łatwą ich pielęgnację. Nie gubią liści i nie wymagają osłaniania przed mrozami, dlatego wszystkie prace ograniczają się do minimum, a mają jedną istotną zaletę – wyglądają przepięknie! W szkółkach roślin ogrodowych można znaleźć wiele błękitnych odmian iglaków, ale na jedną warto zwrócić szczególną uwagę. Świerk kłujący odmiany Blue Pearl ma intensywną barwę i nie wymaga przycinania, gdyż sam w sobie jest niewielkich rozmiarów. Świerk ten najlepiej czuje się na glebie wilgotnej, umiarkowanie żyznej. Dobrze czuje się zarówno na słońcu, jak i w lekkim cieniu.

Inne polecane iglaki w niebieskim odcieniu:

  • jałowce łuskowate – Blue Star, Blue Carpet oraz Meyeri;
  • cyprysik lawsona Pembery Blue;
  • cyprysik groszkowy Boulevard.

Kostrzewa sina

Kolejną zachwycającą błękitem rośliną jest kostrzewa sina, która zaliczana jest do traw. Większość jej odmian ma nasycony niebieski kolor przez cały rok. Dorasta do około 20 centymetrów wysokości, ma małe wymagania glebowe i można posadzić ją na słońcu. Doskonale prezentuje się w okolicy ścieżek i na skalniakach – w grupach lub jako pojedyncze kępki. Trawę tę bardzo łatwo samodzielnie rozmnażać, nawet jeśli nie ma się doświadczenia w uprawie roślin ozdobnych – wystarczy podzielić większą kępę.

Ostróżka – fontanna z kwiatów

Ostróżka Magic Fountain Sky Blue jest rośliną idealną dla pasjonatów kwiatów. Dorasta do nawet metra wysokości, a w okresie kwitnienia wytwarza silne pędy, które są zakończone dużymi kwiatostanami w niebieskawym kolorze. Jest to mrozoodporna bylina, która nawożenia i intensywniejszego podlewania wymaga tylko w okresie szybkiego wzrostu.  Ze względu na trwałość kwiatostanów, mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako kwiaty cięte, gdyż długo postoją w wazonie. 

Inne polecane gatunki i odmiany niebieskich kwiatów:

  • brunera wielkolistna;
  • lawenda wąskolistna;
  • kocimiętka  
  • floks Blue Paradise.

Jagoda kamczacka – ozdoba ze smakiem

Jagoda kamczacka to roślina szczególnie lubiana przez dzieci, gdyż jej owoce są jadalne. Podobnie jak wszystkie wcześniej wymienione gatunki roślin, można znaleźć ją w ofercie firmy Szkółkarstwo Ozdobne, której siedziba znajduje się w Rogienicach Wielkich. W zależności od odmiany mogą być nieco kwaskowate, cierpkie lub słodkie. Wytrzymuje mrozy do nawet -45 stopni Celsjusza, dlatego uznaje się ją za roślinę wyjątkowo odporną na niesprzyjające warunki. Również jej kwiatom niestraszne przymrozki, dlatego owocuje nawet podczas nieurodzajnych lat. Owoce można jeść na surowo lub przygotowywać z nich rozmaite przetwory – konfitury, dżemy, nalewki oraz kompoty.

Opracowanie:
Rogienice Wielkie, Łazy 14
tel. 509 390 227
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz