Artykuł sponsorowany

Które materiały opałowe są najbardziej przyjazne środowisku?

Które materiały opałowe są najbardziej przyjazne środowisku?

Ogrzewanie budynków, w których przebywają ludzie i zwierzęta, jest niezbędne w klimacie umiarkowanym. Niestety wiele dziesięcioleci stosowana paliw kopalnych doprowadziło do intensywnego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego obecnie poszukuje się metod ograniczenia tych zanieczyszczeń i promuje ekologiczne systemy grzewcze oraz paliwa. Które z obecnie stosowanych paliw można uznać za najbardziej przyjazne środowisku?

Rodzaje materiałów opałowych

Przez wiele lat standardowym materiałem opałowym wykorzystywanym w większości domów był węgiel kamienny. To właśnie on w znaczniej mierze przyczyniał się do powstania smogu, zwłaszcza jeśli był niskiej jakości. Piece węglowe, powszechnie nazywane kopciuchami, służyły też do spalania domowych śmieci, w tym foliowanych opakowań, które podczas palenia wydzielały wiele toksycznych związków.

Stosowana od kilku lat polityka oczyszczania środowiska objęła między innymi obowiązek wymiany starych kotłów na bardziej ekologiczne modele. Wprowadzono też nowe materiały opałowe, które dystansowały węgiel kamienny i ograniczyły emisję spalin. Poza węglem można dziś kupić znacznie lepszy i efektywniejszy ekogroszek, który jest jego wysokoenergetyczną odmianą. Obok gazów i oleju opałowego pojawiły się też paliwa pochodzenia roślinnego dystrybuowane przez firmę Oskar – pellet i brykiet drzewny.

Materiały opałowe i ich wpływ na środowisko

O negatywnym wpływie opału na środowisko decydują takie czynniki jak ilość emitowanych produktów spalania oraz wartość opałowa. Im jest ona wyższa, tym większy procent materiału ulega przetworzeniu na energię, a tym mniej pozostaje produktów ubocznych. Nie bez znaczenia jest też sposób produkcji paliwa. Przykładowo biomasa praktycznie nie ma żadnego wpływu na otoczenie, gdyż nie zostaje pozyskiwana w sposób celowy. Do wytwarzania pelletu czy brykietu drzewnego wykorzystuje się bowiem odpady drzewne.

Do najmniej ekologicznych materiałów opałowych zalicza się węgiel. Jednakże zawartość popiołu w węglu średniej klasy wynosi 10-25%, a zawartość siarki – 0,7-1,2%. Natomiast w ekogroszku jest jedynie 3% popiołu i 0,6% siarki. To porównanie wyraźnie wskazuje, że ekogroszek jest paliwem bardziej ekologicznym. Materiały pochodzenia roślinnego mają nieco mniejszą kaloryczność, jednak są biodegradowalne, a więc przyjazne naturze. Nie zawierają też związków chemicznych, które wydzielałyby się podczas spalania. Dobrą alternatywą są też paliwa gazowe, jednak do ich wykorzystania trzeba wykonać kosztowną modyfikację instalacji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz