Artykuł sponsorowany

Które badania laboratoryjne warto regularnie wykonywać?

Które badania laboratoryjne warto regularnie wykonywać?

Choć bagatelizowane przez wiele osób, badania laboratoryjne stanowią ważny element profilaktyki. Dzięki nim lekarz może ocenić ogólny stan zdrowia i sprawność pracy narządów wewnętrznych. Podstawowa diagnostyka pozwala także w porę wykryć rozwijającą się chorobę lub monitorować postępy leczenia. Trzeba, zatem zadać i od razu odpowiedzieć na istotne pytanie. Które badania warto regularnie wykonywać?

Badania profilaktyczne krwi

Badania laboratoryjne często zaleca lekarz, gdy chce dokładnie ustalić, co dolega pacjentowi. Jednakże przynajmniej raz do roku zdrowe osoby same powinny się na nie zgłosić. Absolutną podstawą jest morfologia, czyli całościowa analiza wszystkich komórek krwi. Ma na celu ustalenie ilości, kształtu, stężenia lub objętości następujących elementów:

  • czerwonych i białych krwinek,
  • hemoglobiny i hematokrytu,
  • erytrocytów, retykulocytów i płytek krwi.

Morfologia krwi pokazuje między innymi czy w organizmie rozwija się stan zapalny. Dobrze jest razem z nią przeprowadzić pomiar poziomu glukozy we krwi pozwalający wykryć cukrzycę. Badania wspomniane w tym akapicie dają duży wgląd w stan zdrowia, lecz to tylko początek listy.

Precyzyjna diagnostyka laboratoryjna

W standardowych ofertach laboratoriów w przychodniach lekarskich jest kilka ważnych testów. Dostarczających bardzo przydatne informacje o kondycji organizmu. Jednym z nich jest ogólne badanie moczu, które młodzi ludzie powinni wykonywać raz na dwa lata a osoby po 55 roku życia corocznie. Ta analiza wykrywa choroby nerek, zakażenia układu moczowo-płciowego i kilka innych dolegliwości. Kolejną czynność diagnostyczną pierwszy raz należy przeprowadzić około 20 roku życia. Chodzi tu o profil lipidowy, czyli pomiar poziomu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy i jej powikłań takich jak udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.

Pójście na konsultacje medyczne z wynikami badań laboratoryjnych da specjaliście zestaw cennych danych znacznie ułatwiających kontrolę stanu zdrowia. Wymienione już testy warto uzupełnić o tak zwane próby wątrobowe. To oznaczenie enzymów obecnych w narządzie i sprawdzenie czy ich poziom nie przekracza normy. Odchyły pojawiają się wcześniej niż inne objawy i mogą oznaczać poważne problemy. W przychodniach takich jak niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Medicus wykonywana jest jeszcze jedna istotna analiza. To przesiewowe badanie poziomu hormonu tarczycy.  Lekarze szczególnie zalecają je kobietom planującym lub będącym w ciąży oraz osobom narażonym na silny stres. Regularne robienie badań laboratoryjnych to gwarancja zdrowia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Wyszukaj firmy z branży