Kto to jest ambiwertyk?

Kto to jest ambiwertyk?

Podział na introwertyków i ekstrawertyków okazał się niewystarczający. Nie wiesz, jaki typem osobowości jesteś i zauważasz u siebie cechy typowe dla introwersji i ekstrawersji? Prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem. Dowiedz się, czym dokładnie jest ambiwersja i czym charakteryzują się osoby o takim typie osobowości. Przeczytaj, jak rozpoznać ambiwertyka wśród przyjaciół i znajomych z pracy.

Introwertyk czy ekstrawertyk?

Carl Jung mówił o dwóch rodzajach osobowości – introwertykach i ekstrawertykach. W psychologii poszukiwano jednak określenia dla nowego typu. Dziś psycholodzy mówią o ambiwersji. Jest to odpowiedź na wątpliwości osób, które krytykowały teorię Junga i wyrażały potrzebę wyróżnienia osobowości pośredniej. Przedrostek ambi- pochodzi od łacińskiego słowa ambo, który oznacza oboje.

Introwertyk to osoba skupiająca się przede wszystkim na życiu wewnętrznym, a ekstrawertyk to osoba, którą interesuje głównie świat zewnętrzny. Z biegiem lat podział ten stał się niewystarczający, ponieważ wiele osób wykazuje cechy przypisane do różnych typów osobowości. Dlatego dziś mówi się o trzecim typie, czyli ambiwertyku, który wyróżnił Hans Eysenck. Uważa się, że większość ludzi jest właśnie ambiwertykami.

Kto to jest ambiwertyk?

Ambiwertyk to osoba o cechach, które można przypisać zarówno introwertykom, jak i ekstrawertykom. Są to osoby, które potrafią dostosować się do danej sytuacji. Można powiedzieć, że są uniwersalne. Z jednej strony są otwarte, więc bez problemu odnajdą się na hucznym przyjęciu i z przyjemnością spędzą czas w gronie nawet nieznanych sobie osób. Z drugiej równie chętnie będą relaksować się w samotności, rozmyślając przy kubku herbaty czy słuchając ulubionej muzyki.

Ambiwertyk potrafi iść na kompromis. Umie pracować i w grupie, i samodzielnie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może zarówno przewodniczyć grupie, jak i pozostać w cieniu innego lidera. Ambiwertycy o świetni kompani do rozmowy, ponieważ nie tylko sami lubią mówić, ale potrafią także słuchać innych osób. 

Dowiedz się, kim jest introwertyk i jak z nim rozmawiać?

Jak rozpoznać ambiwertyka?

Zastanawiasz się, czy twój partner lub znajomy z pracy jest ambiwertykiem? A może nie wiesz właściwie, jakim typem osobowości dokładnie jesteś? Oto kilka wskazówek, jak zachowuje się ambiwertyk w różnych sytuacjach. 

W pracy introwertyk będzie wolał pracować samotnie w ciszy, ekstrawertyk z pewnością zgłosi się do pracy w grupie i wybierze najtrudniejsze zadanie. Dla ambiwertyka warunki pracy nie będą miały większego znaczenia i odnajdzie się on zarówno w pracy grupowej, jak i indywidualnej.

Z kolei po pracy z ambiwertykiem możesz bez przeszkód wybrać się na dużą imprezę, jak i na spokojny spacer do parku. Z pewnością porozmawiasz z nim też na różne tematy, bo takie osoby chętnie oddają się swoim zainteresowaniom w samotności. Chętnie czytają książki i oglądają filmy. W zależności od charakteru danej osoby ambiwertyk może otwarcie podchodzić do wszystkich lub nabrać zaufania do nieznajomej osoby dopiero po czasie.

Niektórzy krytykują ambiwertyków, ponieważ uważają, że takie osoby zachowują się jak kameleon i w zależności od sytuacji dostosowują swoje zachowanie. Raz są otwarte, a innym razem ciche i niedostępne. Elastyczne podejście jest jednak cechą pozytywną, ponieważ ambiwertycy potrafią porozumieć się zarówno z ekstrawertykami, jak i introwertykami, co sprawia, że odnoszą sukcesy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz