Artykuł sponsorowany

Kto może świadczyć usługi notarialne?

Kto może świadczyć usługi notarialne?

Usługi notarialne to tylko nieduża część usług związanych z prawem. Czasem trudno się zorientować w specyfice poszczególnych grup zawodowych funkcjonujących w tym obszarze. By się w nich odnaleźć, trzeba wziąć pod uwagę wykształcenie, zakres świadczonych usług, specyfikę zawodowych obowiązków czy rodzaj odpowiedzialności przed klientem. Zatem czego powinniśmy oczekiwać od osoby określającej się mianem notariusza?

Notariusz a inne grupy zawodowe

Zawód notariusza to jeden z kilku zawodów czy funkcji związanych ze świadczeniem usług w dziedzinie prawa. Należą do nich: magister prawa, adwokat bądź aplikant adwokacki, radca prawny i aplikant radcowski, rzecznik patentowy wraz z aplikantem rzecznikowskim, doradca podatkowy i wreszcie notariusz wraz z asesorem notarialnym. Notariusz, wraz z adwokatami, radcami prawnymi, rzecznikami patentowymi i doradcami podatkowymi należy do grupy mającej uregulowaną sytuację prawną – wyjaśnia specjalistka z Biura notarialnego notariusza Kamila Wilgockiego  w Szczecinie. Uregulowanie dotyczy sprecyzowania  kwalifikacji, rodzaju uprawnień, form wykonywania pracy i nadzoru nad nią.  Określony prawnie jest także zakres i sposób egzekwowania zawodowej odpowiedzialności notariusza.

Jak zostać notariuszem, który może świadczyć usługi

Pierwszy, choć niełatwy krok, jaki musi zrobić przyszły notariusz to ukończenie magisterskich studiów prawniczych. Następnie trzeba zrobić aplikację notarialną. Notariusz pobiera dalsze nauki w kancelarii notarialnej, pod okiem bardziej doświadczonego „przełożonego”. Poza tym musi jeszcze praktykować w sądzie w zakresie związanym z późniejszą pracą, czyli w zakresie spraw cywilnych, rejestrowych i księgowo – wieczystych. Praktyka trwa pół roku. Po aplikacji wystarczy już „tylko” zdać egzamin notarialny. Po uzyskaniu pozytywnej noty z egzaminu rozpoczyna się staż na stanowisku asesora, staż trwa przez dwa lata. Po ukończeniu stażu można wreszcie starać się o uzyskanie nominacji i samodzielnie prowadzić kancelarię notarialną.

Jakie usługi świadczy notariusz

Do usług notarialnych należy sporządzanie: aktów notarialnych, sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, sporządzanie poświadczeń, doręczanie oświadczeń, sporządzanie protestów weksli i czeków, sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów, spisywanie protokołów. Notariusz może też wziąć na przechowanie do depozytu notarialnego papiery wartościowe,  dokumenty, środki finansowe, nośniki informatyczne. Wykonuje też inne czynności prawne zgodne z przepisami prawa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz