Artykuł sponsorowany

Kto może pomóc w uzyskaniu pozwolenia na budowę?

Kto może pomóc w uzyskaniu pozwolenia na budowę?

Zbudowanie domu nie jest łatwym przedsięwzięciem. Jego stawianie należy zacząć od uzyskania pozwolenia na budowę, a to wiąże się z częstymi wizytami w urzędzie w celu załatwienia wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia różni się w zależności od lokalnych wymagań i prawa. Łatwo jest się w tym pogubić. Dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy profesjonalisty a samemu mieć spokojną głowę.

Firma zewnętrza uzyska pozwolenie na budowę w Twoim imieniu

Firma zewnętrzna zajmie się uzyskaniem pozwolenia na budowę od podstaw. Konieczne jest uzyskanie mapy do celów projektowych. Uwzględnia ona wszystko to, co znajduję się w obszarze trzydziestu metrów od terenu budowy. Dopiero na jej podstawie można wykonać profesjonalny projekt budowlany. Jeżeli nie ma się własnego projektu, firma zajmie się projektem budynku mieszkalnego z włączeniem garażu czy warsztatu. Możliwe jest także kupno gotowego projektu domu. Przedsiębiorstwa takie jak Efekt, zajmują się  tzw. adaptacją projektów. Polega ona na dostosowaniu gotowego projektu do wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz dostosowanie go do obowiązujących przepisów prawa. Jeżeli na terenie, na którym znajduje się, zakupiona działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, firma uzyska decyzję o warunkach zabudowy. Ponadto, firma zewnętrzna zajmie się uzyskaniem warunków od gestora sieci o możliwości podłączenia obiektu do sieci gazowej, energetycznej, wodociągowej i gazowej. Niezbędne jest także oświadczenie o dostępie do drogi publicznej w przypadku, gdy zamierzona inwestycja nie ma do niej dostępu. Firma zewnętrzna uzyska także pozwolenie na ewentualną przebudowę i remont. Chcąc otrzymać pozwolenie na budowę, należy uzyskać decyzję lub informację o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Warto pamiętać, że budowę domu powinno się zacząć w okresie trzech lat, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W przeciwnym razie traci ona  swoją ważność.

Pozwolenie na budowę jest, a więc co dalej?

Po załatwieniu wszelkich formalności związanych z budową domu warto zatrudnić fachowców, którzy będą nadzorować jego budowę. Niektóre firmy oferują usługi w zakresie pełnienia funkcji kierownika oraz inspektora budowy w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Najlepiej, aby te zadania zlecić tej samej firmie, która zajmowała się wszelkimi formalnościami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zadbają oni o to, by budowa przebiegała zgodnie z projektami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz