Artykuł sponsorowany

Kto może odliczyć naliczony podatek VAT?

Kto może odliczyć naliczony podatek VAT?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku od towarów i usług – VAT – mają możliwość skorzystania z ulgi. Polega ona na odliczeniu tak zwanego VAT naliczonego od należnego, co skutkuje mniejszą opłatą wnoszoną do urzędu skarbowego. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków. Przybliżamy je w poniższym artykule.

Podatek należny a naliczony

Czynni podatnicy VAT powinni zaznajomić się z tymi dwoma pojęciami oraz ich definicją. Wiedza na ten temat może okazać się korzystna dla firmowego budżetu. Jako podatek VAT należny określa się cały podatek, którym objęte są sprzedawane towary lub wykonywane usługi. Jego wartość oblicza się, mnożąc cenę netto przez odpowiednią stawkę podatku VAT. Niemniej jednak polskie przepisy podatkowe umożliwiają pomniejszenie tej należności przekazywanej urzędowi skarbowemu o tak zwany podatek naliczony. Ten z kolei oznacza opłatę VAT, jaką osoby prowadzące opodatkowaną działalność gospodarczą ponoszą w związku z zakupem towarów lub usług na jej rzecz. Wliczają się w to również:

  • zsumowany podatek w deklaracji importowej oraz dokumentacji celnej,

  • podatek należny powiązany z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów,

  • zryczałtowany zwrot podatku w przypadku nabycia produktów rolnych.

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których podatnik nie będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania. Aby tego uniknąć, należy zawsze sprawdzać poprawność danych sprzedawcy na wystawionej fakturze i upewnić się, czy dana transakcja podlega opodatkowaniu. Warto przy rozliczaniu skorzystać na przykład z pomocy biura rachunkowego Jacka Zembatego, które znajduje się w Bolesławcu. Ponadto dokument nie może zawierać nieprawdziwych kwot, a także niezrealizowanych usług czy niewydanych towarów.

Zasady odliczania podatku VAT

Jak już zostało wspomniane, takim prawem dysponują wyłącznie podmiotom zarejestrowanym jako czynni podatnicy VAT. Obejmuje ono wyłącznie koszty związane bezpośrednio z prowadzonym biznesem z wyłączeniem między innymi usług z branży noclegowej oraz gastronomicznej. Co ważne, z takiej ulgi mogą skorzystać również ci przedsiębiorcy, którzy zakupów w tym celu dokonywali jeszcze przed rejestracją do podatku VAT, o ile w momencie składania deklaracji w postaci pliku JPK_V7 są już czynnymi podatnikami. Do takiego konieczne jest otrzymanie faktury, a w ramach dokonanej transakcji u sprzedającego musi powstać obowiązek podatkowy. Z tego wynika również termin możliwości odliczenia – można to zrobić w okresie, w którym nabywca dostał fakturę. Jeśli rozliczenie podatku od towarów i usług następuje w sposób miesięczny, to prawo do odliczenia danej transakcji przysługuje jeszcze przez trzy kolejne okresy rozliczeniowe, a jeśli kwartalny – przez dwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz