Materiał Partnera

Kształt wniosku o egzekucję alimentów

Kształt wniosku o egzekucję alimentów

Aby wszcząć egzekucję alimentów należy złożyć stosowny wniosek. Dokonujemy tego u komornika. Nie mamy przy tym obowiązku wskazywania ani sposobu egzekucji, ani majątku wierzyciela, który komornik ma zająć w ramach egzekucji. To komornik przeprowadza całość dochodzenia, ustalając wielkość majątku dłużnika, jego zarobki, a nawet miejsce zamieszkania. Proces ten może być czasami bardzo skomplikowany i długotrwały.

Jak złożyć wniosek o egzekucję alimentów?

Alimenty, które zarządził sąd, dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest płacić na czas. Jeśli tego nie robi, to choćby zwłoka była tylko kilkudniowa, sprawę możemy natychmiast skierować do komornika. Nie jest wymagane uprzednie porozumienie się z dłużnikiem, które jest zresztą bardzo często mocno utrudnione. Oczywiście przy składaniu wniosku należy spełnić szereg wymogów formalnych, a także znaleźć odpowiedniego komornika, dlatego najlepiej jest ze sprawą zgłosić się do pracownika z kancelarii, takiej jak Szpyrka Urbański Kancelaria Adwokacko-Radcowska Spółka Partnerska. Mamy w ten sposób pewność, że alimenty zostaną ściągnięte przy ścisłej współpracy prawnika oraz komornika. Ten drugi ma bowiem obowiązek przeprowadzić śledztwo mające na celu ustalenie miejsce pobytu dłużnika, jego stan majątkowy oraz aktualne zarobki – bardzo często przyda się tutaj także obecność wykwalifikowanego prawnika, który może nas reprezentować.

Wniosek o egzekucję alimentów

Wniosek o egzekucję alimentów różni się od wniosków o egzekucję w innych sprawach – składając związane z nim dokumenty, nie musimy podawać sposobu egzekucji. Oznacza to, że dopuszczalne są wówczas wszystkie sposoby egzekucji, łącznie z egzekucją nieruchomości. Oczywiście możemy wskazać sposób egzekucji, co wymaga jasnego sformułowania tej kwestii w kierowanym do komornika wniosku. Czasem może to być pomocne, ponieważ naprowadzenie komornika na ewentualne źródła dochodu naszego dłużnika, zdecydowanie przyspieszy całą egzekucję. Oczywiście, tak czy inaczej, komornik przeprowadzi stosowne dochodzenie, traktując w tym przypadku pozyskane od nas informacje, jako cenną wskazówkę. W celu właściwego złożenia wniosku prawnik będzie musiał od nas otrzymać postanowienie o zabezpieczeniu alimentów albo wyrok objęty natychmiastową wykonalnością – oczywiście w kwestii alimentów. Takie dokumenty uzyskać można w sądzie bez wypełniania dodatkowych wniosków. O wszystkie sprawy powiązane z egzekucją alimentów, w tym o współpracę z komornikiem lub przestępstwo niealimentacji, zawsze warto zapytać przedstawiciela kancelarii prawniczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz