Materiał Partnera

Kształcenie politechniczne w liceum

Kształcenie politechniczne w liceum

Współczesne trendy edukacyjne w zakresie szkolnictwa średniego stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, proponują młodzieży kierunki umożliwiające szerszy rozwój, ale też dostosowanie do warunków dalszej edukacji i zdobywania zawodów rokujących na przyszłość.

Liceum niekoniecznie ogólnokształcące

Licea zawodowe nie są żadną nowością, bowiem funkcjonowały już w drugiej połowie ubiegłego wieku, dając okazję do zdobycia zawodu tym osobom, które nie planowały studiowania. Od tamtych czasów wiele się zmieniło, ponieważ dziś studia nie są już żadnym wyróżnieniem, a niemalże koniecznością, dzięki której młodzież ma szanse na awans, przekwalifikowanie się w przyszłości i otwiera sobie drzwi do znacznie większych możliwości zawodowych. Współczesne realia stawiają przed nią znacznie większe wymagania, ponieważ minęły już czasy, kiedy raz zatrudniony w dużej firmie państwowej pracownik związany był z zakładem często przez całe swoje życie, awansując po szczeblach hierarchii służbowej i czekając na emeryturę.

Obecnie częste zmiany pracy, zwłaszcza w początkowym okresie kształtowania swojej przyszłości zawodowej, nie tylko wynikają z realiów gospodarki, ale są dobrze widziane, jako sposób na zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych i poszerzanie własnych horyzontów. Stąd również nieco inne podejście do wyboru szkoły średniej oraz coraz silniejszy nacisk na to, aby kolejny etap edukacji nie tylko otwierał drogę do studiów, ale też zapewniał określone, wymierne kwalifikacje. Młodzież coraz rzadziej wybiera licea ogólnokształcące, które poza maturą nie zapewniają jej żadnych konkretów. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem są licea zawodowe i technika, z jednej strony otwierające drogę do studiów, z drugiej zapewniające zawód.

Kształcenie politechniczne w szkole średniej

Z uwagi na takie zapotrzebowanie rozbudowuje się też oferta szkół średnich, a obok tradycyjnych profili zawodowych pojawiają się nowe, które mają przygotować do poszukiwanych obecnie zawodów. Jednym z takich nowych i zarazem nowoczesnych kierunków jest kształcenie politechniczne, łączące w sobie podstawową wiedzę, jaką obejmuje edukacja na poziomie szkoły średniej z aspektami typowymi dla danego kierunku. Przykładowo Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku proponuje młodzieży Liceum Politechniczne, które w swoim programie edukacyjnym, poza rozszerzoną wiedzą z matematyki, fizyki i języka angielskiego, realizuje również takie przedmioty, jak robotyka, edukacja politechniczna czy rysunek techniczny w programie AutoCAD.

Przedmioty do wyboru to doskonały sposób na wstępne przygotowanie młodzieży do studiów politechnicznych i zwiększenie jej szansy na przejście z sukcesem przez cały tok studiów. Nowe przedmioty nie tylko rozszerzają wiedzę i umiejętności, ale też dają przedsmak tego, co obejmuje edukacja politechniczna i pozwalają podjąć decyzję o dalszym kierunku kształcenia. Atutem takiej szkoły jest też możliwość bezpośredniego udziału w różnych warsztatach, zajęciach praktycznych w centrach naukowych, muzeach, a także udział w projektach naukowych, pozwalających dokładniej i od strony praktycznej poznać tę dziedzinę wiedzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz