Materiał Partnera

Księgowość w małej firmie - samodzielnie czy z księgową?

Księgowość w małej firmie - samodzielnie czy z księgową?

Osoba zakładająca firmę musi podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest sposób prowadzenia księgowości - samodzielnie lub z doświadczoną księgową z biura rachunkowego. Obydwa rozwiązania mają zalety, ale też i pewne wady. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie - plusy, ale też i minusy samodzielnego prowadzenia księgowości i korzystania z usług biura rachunkowego.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości ma tę główną zaletę, że jest tanie. Przedsiębiorca płaci jedynie za program księgowy i ewentualnie opiekę informatyczną lub materiały do nauki księgowości. Na tym jednak plusy się kończą. Bycie początkującym przedsiębiorcą nie jest okolicznością łagodzącą w przypadku niedotrzymania terminu lub popełnienia błędu. Kluczowa jest więc znajomość podstaw księgowości i świadomość, że wiedzę o zmieniających się przepisach trzeba stale aktualizować.

Rozważając samodzielne prowadzenie księgowości, warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy - sprawy księgowe zajmują cenny czas, który z powodzeniem można by było wykorzystać do rozwoju firmy. Mała księgowość może mieć swoje plusy jedynie wtedy, gdy firma nie generuje wielu dokumentów w ciągu miesiąca.

Pełna księgowość z biurem rachunkowym

Profesjonalne usługi księgowe z biurem rachunkowym to niemal same korzyści. Zlecając prowadzenie księgowości odpowiednim ludziom, przedsiębiorca ma pewność, że jego rozliczenia są w dobrych rękach. Dobre biuro rachunkowe jest również partnerem w biznesie - dzieli się wiedzą, doświadczeniem, oferuje wsparcie w nietypowych sytuacjach, doradza najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe, a początkującym przedsiębiorcom pomaga opracować biznesplan.

Kolejną zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest możliwość reprezentowania swojego klienta przed urzędami. Jedynym minusem korzystania z tej opcji są koszty. Jednak rzetelne usługi księgowe oraz profesjonalne doradztwo, które przekładają się na rozwój firmy, są warte swojej ceny.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Na rynku jest wiele biur rachunkowych, jak jednak wybrać te, które spełni twoje oczekiwania? Zwróć uwagę na:

  • Indywidualne podejście do klienta. Dzięki temu biuro może dopasować rozwiązania do indywidualnych potrzeb.
  • Fachowe doradztwo. Czy biuro księguje dokumenty i rozlicza podatki, czy jest w stanie zaoferować więcej?
  • Doświadczenie zawodowe. To cenna zaleta, zwłaszcza w tym zawodzie.

Te korzyści, a także znacznie więcej, jest w stanie zagwarantować Biuro Rachunkowe Joanna Juraszczyk z Rybnika. W ofercie firmy znajdziemy m.in.: usługi księgowe, szkolenia BHP, kadry i płace, pomoc w zakresie ubezpieczeń dla firm, wsparcie dla początkujących przedsiębiorców.

Opracowanie:
Rybnik, Wiejska 19
tel. 504 477 463
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz