Materiał Partnera

Księgi wieczyste

Księgi wieczyste

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości. Zawiera szczegółowy rejestr danych na temat stanu prawnego domu, mieszkania czy działki. Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej i jak uzyskać do niej dostęp? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, który zawiera informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Pozwala ustalić, komu i jakie prawa do niej przysługują. Dowiemy się z niej m.in. kto jest prawnym właścicielem nieruchomości, poznamy jej dokładny adres, powierzchnię oraz przeznaczenie. W księdze wieczystej widnieje również zapis, czy dana nieruchomość jest obciążona hipoteką. Bardzo ważne jest szczegółowe sprawdzanie ksiąg wieczystych przed podpisaniem przedwstępnej umowy kupna nieruchomości. Dzięki temu zyskamy pewność, że transakcja będzie bezpieczna.

Księga wieczysta dzieli się na cztery działy: informacje o nieruchomości, informacje o właścicielu lub użytkowniku, informacje o prawach i roszczeniach oraz informacje o hipotekach.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Aby uzyskać dostęp do danej księgi wieczystej przede wszystkim musimy znać jej numer. Każdą księgę wieczystą możemy otrzymać w dwóch formatach: papierowym i elektronicznym. Papierową księgę otrzymamy w wydziale wieczysto-księgowym sądu rejonowego odpowiadającego miejscu położenia interesującej nas nieruchomości. Aby ją otrzymać, nie potrzebne są żadne uprawnienia, każdy ma możliwość sprawdzenia dokumentacji w obecności pracownika sądu.

Istnieją też elektroniczne księgi wieczyste. Od kilku lat można skorzystać z elektronicznej przeglądarki ksiąg wieczystych, które gromadzone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jedyne, co będzie nam potrzebne, to znajomość numeru księgi, ale jest też możliwość wyszukiwania nieruchomości po adresie.

Okiem eksperta

Musimy pamiętać, że w księgach wieczystych znajdziemy także nieaktualne wpisy. W wersji papierowej są one podkreślone na czerwono, w elektronicznej znajdują się na szarym tle. Analizując księgę wieczystą warto skorzystać z pomocy eksperta, który nie pozwoli na przeoczenie istotnych wpisów, które mogą rzutować na bezpieczeństwo transakcji – powiedział Jacek Heliński, adwokat z wieloletnim doświadczeniem. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz