Materiał Partnera

Kserokopiarka - jak to się zaczęło?

Kserokopiarka - jak to się zaczęło?

Dziś trudno sobie wyobrazić, by ktoś ręczne kopiował setki stron i dokumentów. Studenci, sekretarki i pracownicy biurowi codziennie wytwarzają miliony kopii, które są niezbędne w nauce, pracy czy ćwiczeniach. Nie od razu wynalazek ten zdobył uznanie, na początku uznano go nawet za nieprzydatny. Słowo kserokopiarka jest wzięte z języka greckiego i oznacza przymiotnik „suchy”. Podczas procesu kserowania nie stosuje się, tak jak np. w fotografii, żadnych kąpieli chemicznych.

Historia kserowania

W USA, w latach 30. ubiegłego stulecia, była trudna sytuacja, kraj pogrążony był w kryzysie finansowym. Chester Carlson, absolwent California Institute of Technology, który był dyplomowanym fizykiem, szukał pracy. Naukowiec pochodził z biednej rodziny. Chester Carlson otrzymał wtedy stanowisko asystenta prawnika patentowego. Do jego obowiązków należało codzienne kopiowanie ogromnej liczby dokumentów – każda strona wymagała sfotografowania i zabierało to długie godziny. Wtedy właśnie przyszła mu do głowy myśl, by skonstruować urządzenie, które w szybki sposób umożliwi wykonanie wielu kopii.

Pierwszą historyczną kopię Carlson zrobił w prowizorycznej pracowni, udostępnionej mu przez teściową. Pierwszy skopiowany tekst brzmiał: „10-22-38 ASTORIA”, była to data i miejsce wykonania tej eksperymentalnej kopii. Carlson do tego procesu wykorzystał woskowy papier i proszek z siarką, który podczas wzrastania temperatury przyklejał się do wosku. Fizyk dopiero po 4 latach uzyskał patent na swój wynalazek i długo potem szukał firmy, która zainteresowałaby się produkcją kopiarki na skalę masową. Nowatorską technologią Carlson chciał zainteresować 20 potencjalnych inwestorów, ale wszyscy odrzucali jego propozycję.

W końcu przyszedł sukces

Carlson nie poddał się i nadal prowadził badania, wyposażył małe laboratorium i zatrudnił do pomocy fizyka; razem opracowali prototyp urządzenia. Po niezliczonych wysiłkach i wielu porażkach, Carlson dopiero w 1947 r. podpisał umowę z firmą Haloid, dotyczącą prawa produkowania urządzenia. Pierwsza kserokopiarka została wyprodukowana jedenaście lat później. Wtedy to ten nowatorski proces technologiczny nazwano „kserografią”. Z czasem firma Haloid przekształciła się w korporację o nazwie „Xerox” i działa prężnie do dziś. Chester Carlson odniósł sukces, został milionerem i filantropem, który wspierał bardzo biednych i potrzebujących. Wynalazca ksero zmarł w 1968 roku, w wieku 62 lat, podczas seansu w nowojorskim kinoteatrze.

XERO-SERWIS działa od 1995 roku. Firma oferuje sprzedaż i serwis kopiarek, regenerację tonerów, usługi małej poligrafii (kserokopie, drukowanie, skanowanie, oprawa dokumentów), produkcję pieczątek i stempli oraz wizytówek. Nasza działalność obejmuje serwis wielu typów kserokopiarek takich firm jak: Canon, Develop, Minolta, Kyocera, Nashuatec, Panasonic, Konica, Sharp, Toshiba, Utax, Brother, Nashuatec, Ricoh i Samsung.

Sprzedajemy urządzenia następujących marek: PANASONIC, TOSHIBA, KYOCERA, CANON, HP. Zapewniamy materiały eksploatacyjne do wszystkich urządzeń. Posiadamy autoryzację TOSHIBA i PANASONIC. Nasza firma proponuje usługi wysokiej jakości przy zachowaniu umiarkowanych cen.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz