Artykuł sponsorowany

Kryterium lokalizacji przy wyborze domu lub mieszkania

Kryterium lokalizacji przy wyborze domu lub mieszkania

Lokalizacja to najważniejszy czynnik uwzględniany przez osoby, które planują zakup mieszkania lub domu. Powód jest prosty: lokal zawsze można wyremontować, przebudować, a na miejsce i jego kształtowanie się nie mamy takiego wpływu. Na co trzeba zwrócić uwagę pod względem lokalizacji przy zakupie domu, a jakie przy zakupie mieszkania? Dowiedz się więcej o kryterium lokalizacji w wyborze miejsca do życia.

Lokalizacja domu – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na dom, trzeba pamiętać, że stanowi on całość z działką. Warto więc zwrócić uwagę na jej kształt i zorientowanie względem kierunków świata. Od tego będzie zależało to, jak długo słońce będzie rozświetlało wnętrze. Odpowiednie usytuowanie domu na działce pozwala oszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu. Należy też rozważyć, ile miejsca będziesz mieć na taras, ogródek, podjazd, altanę i wszystko, co wymarzysz sobie na swoim skrawku ziemi.

Kolejny element to dojazd do kluczowych dla Ciebie miejsc. Życie w domu poza miastem lub na jego obrzeżach może wiązać się z dalszymi dojazdami do pracy, szkoły czy na większe zakupy, jednak nie jest to regułą. Wiele osób zdążyło się przekonać, że dom w pobliżu miasta jest pod względem komunikacji rozwiązaniem znacznie lepszym niż mieszkanie w mieście – omijasz codzienne korki w centrum i na głównych arteriach.

Należy też wziąć pod uwagę to, czy lokalizacja domu umożliwia szybkie załatwienie wszelkich codziennych spraw, przede wszystkim zakupów, uzyskania podstawowej pomocy medycznej oraz odpoczynku w preferowany przez Ciebie i Twoją rodzinę sposób.

Istotna jest siatka komunikacyjna. Zwróć uwagę na to, jakie drogi znajdują się w pobliżu, jak się łączą i dokąd prowadzą. Prześledź natężenie ruchu. To pozwoli Ci określić, ile będą trwały Twoje codzienne dojazdy – radzi specjalista z BKC-INVEST.

Dobra lokalizacja mieszkania – czyli jaka?

Zasady dotyczące lokalizacji mieszkania są podobne do tych dotyczących domu, jednak w tym przypadku masz jeszcze mniejszy wpływ na swoje otoczenie, bo nie dysponujesz działką, którą mógłbyś samodzielnie zagospodarować. Pojawia się natomiast inny czynnik – kondygnacja.

Do niedawna mieszkania na parterze były tańsze, bo wiązały się z hałasem z ulicy, zwiększonym ryzykiem kradzieży i obniżoną prywatnością. Dziś, gdy osiedla są grodzone i monitorowane, a także sytuowane z dala od ruchliwych ulic, mieszkania na parterze mogą okazać się atrakcyjne. Docenią je zarówno rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. Wielu deweloperów oferuje ogródek, który rekompensuje brak balkonu.

Za atrakcyjną uważana jest także najwyższa kondygnacja, a to z uwagi na piękną panoramę roztaczającą się za oknami. Tu decyzja zależy od indywidualnych preferencji.

Istotnym elementem jest komunikacja zbiorowa. Mieszkania na obrzeżach miasta mogą być gorzej połączone z centrum czy dzielnicą, w której pracujesz albo uczą się Twoje dzieci. Linie autobusowe i kolej miejska, częstotliwość kursów to ważne elementy, którym warto poświęcić uwagę, kupując mieszkanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz