Materiał Partnera

Kryteria wyboru szafy pod zabudowę

Kryteria wyboru szafy pod zabudowę

Szafy pod zabudowę zyskały sobie ogromną popularność. Prezentują najwyższy poziom pod względem praktycznym i wizualnym. Ich wybór wiąże się jednak z dokładną analizą długiej listy kryteriów. Podpowiemy Wam jakie rozwiązania macie do wyboru. Ocenimy poszczególne elementy i mechanizmy szaf wnękowych. Dzięki temu łatwiej będzie Wam wybrać optymalne rozwiązanie dla Waszego domu.

Wnętrze szafy do zabudowy

Wybierając szafę pod zabudowę chcemy przede wszystkim, aby była ona jak najbardziej pojemna. Na szczęście meble tego typu oferują nam szeroki wybór elementów wyposażenia. Co więcej mamy także dużą dowolność w ich konfiguracji. Tak więc szafa może posiadać tradycyjne półki, drążek na wieszaki oraz szuflady. Dosyć popularnym zamiennikiem dla półek są lekkie, ażurowe kosze druciane. Funkcjonalnym rozwiązaniem są także tzw. pantografy czyli drążki, które umożliwiają wygodne przesuwanie wieszaka w wysokich szafach.

Jako dodatkowe wyposażenie wnętrza szafy możemy wymienić oświetlenie LED włączające się po otwarciu szafy.

Wnętrze szafy jest przeważnie wykonane z płyty laminowanej. Obrzeża płyt powinny być wykończone listwą meblową PCV.

Systemy drzwi przesuwnych w szafie

A skoro mowa o drzwiach, to warto wymienić systemy otwierania szaf, jakie są dostępne na rynku. Do wyboru mamy modele aluminiowe oraz stalowe. System aluminiowy daje możliwość wykonania tzw. drzwi przejściowych między pomieszczeniami. Elementy aluminiowe są identyczne z obu stron, a wózki jezdne montowane po wewnętrznej stronie drzwi. System aluminiowy umożliwia wykonanie drzwi skośnych (poddasze). Doskonale sprawdza się także w pomieszczeniach wyższych od standardowych. System stalowy jest tańszy od aluminiowego, ale przy tym cechuje się równie wysoką jakością. Doskonale sprawdza się w niemal każdym pomieszczeniu. Niezależnie od systemu do wyboru mamy kilka rodzajów drzwi – przesuwne, składane, uchylne, składano-przesuwne oraz przesuwno-podwieszane.

Rodzaj drzwi musi być dostosowany do wypełnień ramy. Najczęściej stosuje się wypełnienie z płyty laminowanej lub wiórowej. Ponadto spotykamy modele z wypełnieniem w postaci kolorowych szyb, luster zabezpieczonych folią, płyt drewnopodobnych oraz żaluzji. Dużą różnorodność kolorystyczną możemy spotkać podczas wyboru prowadnic i ram.

„Wybierając mechanizm jezdny należy zwrócić uwagę czy wózki dolne posiadają zabezpieczenie przed wypadnięciem drzwi z szyny.” – podpowiada specjalista z firmy WOJAN, zajmującej się produkcją m. in. szaf na wymiar. Elementem dodatkowym, ale bardzo ważnym dla komfortu użytkowania, są specjalne stopery w szynach, które zatrzymują drzwi w odpowiednim miejscu oraz  szczotki uszczelniające i odbojowe, chroniące przed kurzem.

Szafy pod zabudowę dają możliwość zagospodarowania nawet najbardziej nietypowych wnęk. Zapewniają także sporą dowolność jeśli chodzi o projekt wnętrza. To idealne rozwiązanie zarówno dla domu jak i niewielkiego mieszkania.

Opracowanie:
Siemianowice Śląskie, św. Barbary 6A
tel. 32 228 15 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz