Materiał Partnera

Kryteria wyboru papieru ściernego

Kryteria wyboru papieru ściernego

Papier ścierny to element niemalże nieodzowny podczas każdego remontu, budowy lub naprawy wykonywanej w domu. Papier ścierny pozwala uzyskać idealną gładkość szlifowanej powierzchni zarówno w przypadku drewna jak i metalu. W dzisiejszym artykule chcemy nieco bliżej przyjrzeć się zasadom wyboru odpowiedniego papieru ściernego. Podpowiemy Wam jakiego rodzaju papier wybierać do określonych czynności.

Z czego złożony jest papier ścierny?

Papier ścierny ma formę cienkiego nośnika, który jest wykonany z mocnego kartonu, tkaniny bawełnianej lub syntetycznej włókniny. Do jego powierzchni przyczepione są tzw. ziarna ścierne wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej jest to szmergiel, korund lub syntetyczny elektrokorund oraz karbokorund.

Czym wyróżnia się dobrej jakości papier ścierny?

Dobrej jakości papier ścierny charakteryzuje się nośnikiem o dużej odporności na rozerwanie. Ponadto cechą charakterystyczną jest także trwałe połączenie nośnika z materiałem ściernym. Nie powinien on odpadać nawet w trakcie pracy w wysokiej temperaturze i przy znacznym obciążeniu mechanicznym. Dużą wydajnością charakteryzuje się papier ścierny z dodatkową powłoką, która zapobiega przyleganiu różnego rodzaju pyłów.

Jakie są rodzaje papieru ściernego?

Wśród szerokiej oferty papieru ściernego możemy wyróżnić kilka jego rodzajów, a mianowicie papier ścierny:

  • do drewna,

  • do metalu,

  • do tworzyw sztucznych,

  • do materiałów mineralnych,

  • uniwersalny.

Ponadto możemy także dokonać podziału pod kątem sposobu użycia. W tej kategorii wyróżniamy papier ścierny stosowany na sucho i na mokro. Papier ścierny do stosowania na sucho szybko rozmiękcza się w wodzie, a materiał ścierny oddziela się od podkładu. Papier ścierny do stosowania na mokro należy namoczyć ok. 5 minut przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu nabiera on odpowiedniej elastyczności. Stosowanie tego typu papieru „na sucho” doprowadzi do zapchania się materiału ściernego pyłem, a to uniemożliwi dalszą pracę.

W jaki sposób wybierać papier ścierny?

Istotnym kryterium wyboru papieru ściernego jest jego granulacja. Ten parametr musi być dopasowany do rodzaju prac jakie chcemy wykonywać oraz rodzaju powierzchni. Wiele zależy tutaj też od naszego doświadczenia. Niemniej jednak warto trzymać się kilku żelaznych zasad. W przypadku papieru ściernego do szlifowania na sucho wybieramy niższą gradację niż w przypadku papieru do szlifowania na mokro. Usuwając warstwę starego lakieru najlepiej wybierać papier ścierny P40-P120. W przypadku szlifowania szpachli oraz żywicy stosujemy gradację od P120 do P240. Opracowując powierzchnię z drewna szlifowanie zaczynamy od gradacji P24. Powierzchnię wyrównujemy papierem P80 lub P100. Szlifowanie kończymy gradacją P120. W przypadku powierzchni mineralnych stosujemy papier P24. Do powierzchni z metalu używamy gradacji P80-P500. W przypadku tworzyw sztucznych rozpiętość jest jeszcze większa i wynosi P24-P1200. Analogiczne parametry stosujemy w przypadku dużych obciążeń.

Duży wpływ na wybór papieru ściernego ma również sposób szlifowania. Podczas pracy ręcznej lepszym rozwiązaniem jest papier elastyczny. W przypadku elektronarzędzi lepiej wybrać twardy papier ścierny.

Duży wybór materiałów ściernych możecie znaleźć odwiedzając sklep PHU WAKPOL Import-Export Z Białej Podlaskiej. Blisko 20-letnie doświadczenia w tej branży pozwala oferować Klientom szeroki wachlarz rozwiązań i produktów najwyższej jakości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz