Materiał Partnera

Kryteria podczas zakupu nowego komputera lub laptopa

Kryteria podczas zakupu nowego komputera lub laptopa

Odwiedzając sklep komputerowy w celu zakupu nowego sprzętu powinniśmy mieć dosyć jasno sprecyzowane nasze oczekiwania. Na rynku jest w chwili obecnej tak duży wybór sprzętu komputerowego, że bardzo trudno dokonać optymalnego wyboru. Postanowiliśmy pomóc Wam w tym publikując artykuł, który dotyczy listy elementów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego komputera.

Laptop czy komputer stacjonarny?

To tak naprawdę fundamentalne pytanie, przed którym staje osoba planująca zakup komputera. Mobilny charakter sprawia, że w ostatnich latach to laptopy cieszyły się dużo większą popularnością. Niepodważalną zaletą jest oczywiście możliwość zabrania laptopa w podróż. Ale także grono zwolenników komputerów stacjonarnych ma mocne argumenty. Okazuje się bowiem, że komputery stacjonarne są bardziej trwałe, a ponadto dużo łatwiej poddać je modernizacji. Porównując sprzęt z tej samej półki cenowej trzeba zaznaczyć, że komputer stacjonarny wykazuje wyższą wydajność.

Dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub pracują w tzw. terenie laptop z pewnością będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem. Osoby potrzebujące wyższej wydajności, gracze czy chociażby graficy będą potrzebowali mocniejszego komputera stacjonarnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając procesor?

Procesor jest na pewno jednym z ważniejszych podzespołów komputera. Kupując nową jednostkę warto zatem zwrócić uwagę na jej serce. Kluczową kwestią w przypadku procesora jest liczba jego rdzeni. W chwili obecnej standardem są procesory 4-rdzeniowe. Niemniej jednak, jeśli nowy komputer będzie służył do bardzo podstawowych zadań (przeglądanie Internetu, praca biurowa), to w zupełności powinien wystarczyć procesor wyposażony w dwa rdzenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM?

Czym jest pamięć RAM? To tak naprawdę pamięć operacyjna, która decyduje o tym ile programów może być jednocześnie otwartych na komputerze bez zaburzania jego płynnej pracy. Rodzaj pamięci musi odpowiadać systemowi operacyjnemu, jaki będzie zainstalowany na komputerze. Za czasów systemu Windows 3.11 zalecane były 4 MB pamięci RAM. Było to jednak całe lata świetlne temu. Od czasów systemu Windows 7 minimalna ilość RAM wynosi 4 GB. Obecnie odwiedzając sklep komputerowy najlepiej wybierać spośród jednostek wyposażonych w przynajmniej 8 GB RAM-u. Oczywiście to także zależy od sposobu wykorzystywania komputera, a dokładnie liczby programów pracujących jednocześnie na komputerze.

Jaką kartę graficzną wybrać?

W przypadku osób, dla których komputer nie będzie narzędziem do grania, w zupełności wystarczająca może się okazać karta graficzna zintegrowana z procesorem. W przypadku używania komputera do gier lub pracy z zaawansowanymi programami graficznymi najlepiej kierować się zaleceniami producenta danego oprogramowania

Jaki dysk twardy wybrać?

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków twardych, a mianowicie HDD i SDD. Różnią się one zasadniczo pojemnością i szybkością. Dysk HDD ma większą pojemność. Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przechowywać na komputerze duże ilości zdjęć, muzyki czy filmów. Dysk SDD to przede wszystkim szybkość dostępu do danych.

Wybierając komputer warto także chwilę czasu poświęcić na decyzję odnośnie monitora (matrycy w przypadku laptopa) oraz myszki i klawiatury. Muszą być one przede wszystkim ergonomiczne i nie męczyć oczu oraz rąk w trakcie pracy.

Wybierając komputer warto wspomóc się również opinią specjalistów w tej dziedzinie. Odwiedzając sklep komputerowy TOP 8000 w Tarnowie możecie liczyć na fachowe doradztwo w konfiguracji komputera stacjonarnego lub laptopa.

Opracowanie:
Tarnów, Bernardyńska 15
tel. 14 637 68 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz