Kruszywa. Rodzaje i wykorzystanie

Kruszywa. Rodzaje i wykorzystanie

W budownictwie kruszywa wykorzystywane są na szeroką skalę, nie tylko jako składniki betonów i zapraw, ale również do utwardzania podłoża. Na rynku jest dostępnych wiele różnych kruszyw o odmiennych właściwościach, które dzięki temu nadają się do zróżnicowanego zastosowania.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest kruszywo?

Kruszywa to nic innego jak ziarniste materiały, które są szeroko stosowane w budownictwie i bez których nie można się obyć podczas wielu prac. Zazwyczaj pozyskiwane są metodami kopalnianymi, ale czasami otrzymuje się je także w wyniku recyklingu. Jednak w takim przypadku konieczne jest ich mechaniczne przetworzenie oraz uszlachetnienie. Często w ten sposób przerabiany jest gruz betonowy i ceglany. Dzięki temu można nie tylko ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych, ale również zredukować hałdy gruzu – wspominał w pracy Łukasz Mazur z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów kruszywa. Jego odpowiednie dobranie do poszczególnych prac budowlanych nie powinno stanowić większego problemu, a sprzedawcy na pewno doradzą najlepsze rozwiązanie. Warto również zaopatrywać się w kruszywo w takich firmach, które gwarantują jego dowóz własnym transportem. 

Jakie są rodzaje kruszywa?

Kruszywa budowlane można podzielić na organiczne i mineralne. W skład tych ostatnich wchodzą tzw. kruszywa zwykłe, które mogą być naturalne (skalne), rozdrobnione (np. piasek, żwir, pospółka, otoczaki) lub łamane ze skał (np. tłuczeń, grys, miał, kliniec). W tym segmencie, obok naturalnych kruszyw, występują jeszcze sztuczne (surowce naturalne poddane termicznej obróbce), odpadowe oraz pochodzące z recyklingu. 


Kruszywa mineralne dzieli się także na lekkie (naturalne, jak np. węglanoporyt i tufy, sztuczne oraz odpadowe), a także ciężkie (naturalne lub odpadowe). Kruszywa organiczne można podzielić na odpadowe (np. trociny, wióry, strużki), z tworzyw sztucznych (np. granulat styropianowy) i z recyklingu (np. kruszony styropian).

Gdzie stosować kruszywa?

Branża budowlana chętnie i w szerokim zakresie wykorzystuje kruszywa. Przede wszystkim stanowią one 70% objętości betonu i wpływają w istotny sposób na właściwości betonowej mieszanki. W tym przypadku wykorzystywane kruszywo musi być mrozoodporne, a także powinno posiadać odpowiedni stopień wilgotności oraz nasiąkliwości. W budownictwie stosuje się różne rodzaje betonu i w zależności od tego wykorzystuje się różne kruszywa. Do zwykłego betonu używa się najczęściej żwiru, bazaltu lub granitu, do betonu ciężkiego – baryty, magnetyty, limonity, a do lekkiego – węglanoporyty, keramzyty lub żużle wielkopiecowe.


W przypadku zapraw budowlanych najczęściej wykorzystywany jest piasek. W zaprawach cementowych lub cementowo-wapiennych stosowane jest kruszywo o ziarnach nie większych niż 2 mm, z kolei drobniejszy piasek (ziarna do 1 mm) idealny będzie do zapraw gipsowych lub gipsowo-wapiennych. Piasek kwarcowy, a także łamany ze skał twardych wykorzystuje się najczęściej w zaprawie murarskiej. W przypadku gładzi konieczne jest użycie piasku o bardzo drobnych ziarnach, czyli do 0,5 mm.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Marta N.
Marta N.
23.08.2018
warto patrzeć na jakość produktu, jeśli planujemy jego zakup dobrze jest też porównać ceny. Ja jak kupowałam to najlepszą ofertę znalazłam w grunt stargard