Artykuł sponsorowany

Kruszywa i ich rodzaje

Kruszywa i ich rodzaje

Kruszywo jest sypkim materiałem, mającym wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Stosowane do produkcji zapraw oraz betonu, wytwarzania elementów ściennych oraz stropowych, nadaje się także doskonale jako budulec na podsypkę wyrównującą oraz izolacyjną. Jak dzielimy kruszywa i jak należy się z nimi obchodzić?

Zasadniczy podział kruszyw przebiega ze względu na ich pochodzenie. Przyjrzyjmy się mu bliżej, aby wiedzieć, które wybrać.

Mineralne i sztuczne 

Kruszywa dzielimy przede wszystkim na mineralne oraz sztuczne. Mineralne otrzymuje się z występujących w przyrodzie skał i poddaje obróbce mechanicznej, sztuczne natomiast uzyskiwane są z surowców mineralnych lub organicznych, a także odpadów przemysłowych, poddawanych obróbce termicznej i mechanicznej. W budownictwie najchętniej używa się kruszyw mineralnych, wśród których wyróżnia się niekruszone oraz łamane. Pierwsze po wydobyciu są od razu gotowe do wykorzystania, lub ewentualnie poddawane są płukaniu i frakcjonowaniu. W ten sposób usunięty zostaje z nich pył oraz cząstki organiczne.

Kruszywa łamane z kolei uzyskuje się poprzez mechaniczne rozdrabnianie litych skał, takich jak granity, sjenity, dolomity, wapienie, marmury, czy piaskowce. W ten sposób powstaje kruszywo o różnej granulacji w formie mączki, tłucznia, kamienia łamanego oraz grysu. Najchętniej skupowanym kruszywem naturalnym jest piasek, żwir, otoczaki oraz pospółka, pozyskiwana bezpośrednio z wyrobisk i będąca naturalną mieszaniną piasku oraz żwiru. Zaopatrujmy się u renomowanych dostawców, takich jak firma Bresso. W kopali kruszywa Guzice II koło Polkowic, przez całą dobę możemy odebrać niezbędne nam kruszywo, a także zasięgnąć fachowej porady pracowników firmy.

Przechowywanie

Niemniej istotny jest sposób przechowywania i składowania kruszywa. Przede wszystkim należy zabezpieczyć je odpowiednio przed zanieczyszczeniem gliną oraz gruzem, a także przed zanieczyszczeniami i opadami atmosferycznymi. Od wilgotności kruszywa zależy bowiem proces dozowania wody do mieszanki betonowej. Wysokiej jakości kruszywo, to kruszywo niezanieczyszczone także materiałem organicznym: korzeniami, ziemią, torfem czy resztkami roślin, lub drobnymi cząsteczkami mineralnymi: gliną lub pyłami.

Linia podziału

Kruszywa mineralne można podzielić także ze względu na ich uziarnienie, czyli procentową zawartość poszczególnych frakcji: drobne, średnie, grube oraz gęstość objętościową, czyli stosunek masy materiału do jego objętości: ciężkie, zwykłe oraz lekkie.  

Opracowanie:
Guzice PIASKOWNIA
tel. 76 840 81 97
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz