Artykuł sponsorowany

Krótka charakterystyka drewna konstrukcyjnego

Krótka charakterystyka drewna konstrukcyjnego
Planując budowę wiaty, altanki, czy domku na drzewie, z pewnością będziemy chcieli skorzystać z usług tartaku. Udając się do takiego, warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę, na temat surowca, który chcemy nabyć. Umiejętność rozróżnienia, jaka tarcica będzie nas interesowała, a która nie i dlaczego, może bardzo ułatwić nam zadanie. Warto także wiedzieć jakie drewno jest dobre jakościowo, a jakie nie.

Drewno konstrukcyjne

Drewnem konstrukcyjnym nazywa się drewno, tudzież tarcicę budowlaną. Jest to surowe drewno, które jest gotowe do sprzedaży, zaraz po zejściu z traku. Mogą być to belki, bądź deski, o różnych wymiarach i przekrojach. Belki nazywane są często kantówkami lub krawędziakami. Są to nazwy wykorzystywane naprzemiennie, a ich znaczenie jest takie samo. Drewno budowlane (belki i deski) dzieli się ze względu na ich wymiar. W przypadku desek, najczęściej wybierane są te, o grubości 25mm, 35mm, 40mm, a także 45mm i 50mm. Deska 25mm nazywana jest także deską szalunkową, bądź calówką (oczywiście ze względu na grubość deski). Wykorzystywana jest do najprostszych prac na budowie, między innymi (jak wskazuje jedna z nazw) na szalunki. Jest to najtańszy rodzaj drewna, którego jakość często też nie jest ważna. Najczęstsze wymiary krawędziaków wynoszą 80x80 mm, 100x100 mm, 120x120 mm. Grubsze są wykorzystywane zazwyczaj na więźbę dachową, jednak te muszą być już odpowiednio przygotowane (często np. podsuszane). Drewno tego typu można kupić między innymi w tartaku Martinex, który działa w miejscowości Ogrodziniec.

Wady drewna konstrukcyjnego

Bardzo ważne przy zakupie drewna, jest wiedza na temat tego, co jest jego wadą, a co nią nie jest. Ułatwi to pracę pracownikom tartaku, a osobie kupującej wybór. Przede wszystkim wadą nie są drobne pęknięcia wzdłużne drewna. Podobnie sprawa się tyczy jego wygięć. Oczywiście wszystko w pewnym stopniu. Jednak pewne wygięcia desek, można naprostować podczas montażu. Niestety zarówno wygięcia, jak i ich (nieduże) pęknięcia, są efektem schnięcia drewna. Kupując więc prostą belkę, która nie posiada ani jednego pęknięcia, można być pewnym, że zacznie ona się skręcać i pękać podczas leżakowania na terenie budowy, bądź po zamontowaniu, co może wiązać się z wyrwaniem gwoździ i naruszeniem całej konstrukcji. Wadą natomiast jest mursz. Jest to zgnilizna drewna, która pozbawia go wszelkich wartości fizycznych, na których nam zależy. Wadą także będą niektóre sęki. Stwierdzić to można po ich ilości oraz usytuowaniu. Jest to tylko częściowa charakterystyka drewna budowlanego. Aby uzyskać więcej informacji, warto skontaktować się np. z wyżej wymienionym tartakiem, w którym na pewno rozwieją wszystkie wątpliwości.

Opracowanie:
Ogrodzieniec, Józefów 23
tel. 602 574 549
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz