Artykuł sponsorowany

Krótka charakterystyka drewna budowlanego

Krótka charakterystyka drewna budowlanego
Okres letni jest czasem wielu większych, czy mniejszych prac budowlanych. Na działkach, czy ogrodach zaczynają powstawać różnego rodzaju wiaty, tarasy, komórki, czy nawet domki. Przygotowując się do tego typu prac, warto zgłębić temat drewna budowlanego. Przydatnym może się okazać poznanie charakterystyki tego typu tarcicy, chociażby ze względu na odpowiednie określenie wad drewna.

Różnica między drewnem budowlanym, a suszonym

Drewnem budowlanym nazywamy różnego rodzaju deski oraz belki o przekroju kwadratowym, bądź prostokątnym, których wilgotność wynosi około 20%- 22%. Surowcem wykorzystywanym do ich wytworzenia jest głównie sosna oraz świerk. Jest to tak zwana tarcica mokra. Jest ona stosowana na różnego rodzaju konstrukcje i zewnętrzne elementy drewniane. Drewno to nie jest suszone, ponieważ przeznaczone jest ono na zewnątrz, gdzie będzie wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Drugim powodem jest cena, jaką trzeba zapłacić, za samo suszenie drewna. Dodatkowo przedłuża ono cały proces produkcji (w zależności od grubości deski, czy krawędziaków) od dwóch, do nawet kilku tygodni. Przekroje takich belek są najróżniejsze, w zależności od potrzeb klienta. Mogą one wynosić 60mm x 40mm (tzw. Łata), 100mm x 100mm (krawędziak) itd. Deski rozróżnia się na szalunkowe (o grubości 25mm, inaczej calówka) oraz zwykłe deski budowlane. Różnić się będą one ceną, ze względu na sposób ich wykonania, który jest uzależniony właśnie od grubości deski. Tarcica suszona natomiast, jest to drewno wykorzystywane do wytwarzania różnego rodzaju mebli, oraz elementów wykończenia wnętrz, takich jak schody, panele podłogowe, czy drzwi. Jest to drewno suszone do około 10% wilgotności. Jest wiele gatunków drewna, które nadają się do wytworzenia mebli. Najpopularniejszymi gatunkami w Polsce są dąb, buk, jesion, sosna, olcha, a także brzoza. Zarówno drewno budowlane, jak i stolarskie kupić można w tartaku Mabor.

Wady drewna budowlanego

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że każda belka budowlana jest lub będzie krzywa. Jest to wynik schnięcia drewna, co wiąże się także z jego pękaniem. Do pewnego stopnia nie jest to wada drewna. Wadą też nie są sęki, chyba że są to sęki wypadające, bądź są one na narożniku belki. Sęk tak usytuowany znacznie pogarsza wytrzymałość drewna. Wadą też jest mursz. Jest to zgnilizna drewna, przez którą traci ono praktycznie wszystkie swoje wartości, takie jak twardość, czy wysoką wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne. Wadą może być także tzw. oflis. Jest to ubytek na desce bądź belce, spowodowany wystąpieniem kory.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz