Artykuł sponsorowany

Krioterapia – na czym polega, kiedy można ją stosować

Krioterapia – na czym polega, kiedy można ją stosować

Krioterapia, czyli leczenie zimnem jest dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Stosuje się choćby w tak prostej czynności, jaką jest przyłożenie lodu do bolącego na skutek urazu miejsca na ciele. Jej możliwości w warunkach profesjonalnych są jeszcze większe. Jej działanie opiera się na naturalnej reakcji organizmu na zimno, czyli na przyspieszeniu krążenia krwi.

Rodzaje i działanie krioterapii

Krioterapia to nic innego jak leczenie niskimi temperaturami. Jest to metoda stosowana powszechnie w fizykoterapii. Jest jednym z zabiegów przeprowadzanych w centrum rehabilitacji i masażu Sonatio. Wyróżniamy dwa rodzaje krioterapii. Pierwszy to krioterapia miejscowa przeprowadzana za pomocą urządzeń, które schładzają wybrane stawy, fragmenty skóry i mięśnie. W krioterapii ogólnej wykonuje się schłodzenie całego ciała w specjalnej kriokomorze. Obie są wykorzystywane od wielu lat ze względu na swoje dobroczynne dla zdrowia efekty.

Efekt leczenia zimnem związany jest z naturalną reakcją obronną organizmu. W pierwszej fazie dochodzi do spowolnienia krążenia krwi, co ma być ochroną przed utratą ciepła. Następnie organizm zaczyna się naprawdę bronić – naczynia krwionośne rozszerzają się, a krążenie przyspiesza nawet czterokrotnie w stosunku do normalnego. Niskie temperatury wpływają na układy hormonalny oraz immunologiczny. Szybciej wydziela się endorfina i aktywniej krążą substancje przeciwzapalne. Mięśnie zyskują na sprawności i elastyczności, znika z nich napięcie.

Przebieg krioterapii miejscowej

Wykorzystywane są tu specjalne urządzenia, które wytwarzają parę z ciekłego azotu. Do zabiegu używany jest gaz o temperaturze minus około stu stopni Celsjusza. Podczas jego przeprowadzania wylot dyszy urządzenia trzymany jest w odległości od dziesięciu do piętnastu centymetrów od miejsca, które ma być poddane leczeniu. Mrożenie przerywa się, kiedy na skórze pojawi się lekkie zeszronienie. Sam zabieg nie wywołuje bólu, a jedynie odczucie chłodu.

Krioterapia może być wykorzystywana w leczeniu bólu, w tym też nerwobólu – świetnie go uśmierza, a także w przypadku stłuczeń czy urazów. Może być stosowana jako wsparcie dla tradycyjnej rehabilitacji. Stosuje się ją przy rozległych oparzeniach, chorobach reumatycznych i stanach zwyrodnieniowych oraz w leczeniu nerwu kulszowego.

Może być wykorzystywana również w leczeniu otyłości, a w salonach kosmetycznych – jako zabieg likwidacji cellulitu. Przeciwskazaniem do krioterapii są: niewydolność krążenia obwodowego, upośledzenie procesów odżywczych, skóry i tkanki podskórnej oraz odmrożenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz