Artykuł sponsorowany

Kremacja zwłok – oferta nielicznych domów pogrzebowych

Kremacja zwłok – oferta nielicznych domów pogrzebowych

Pomimo iż wiele osób deklaruje chęci skremowania po śmieciu swojego ciała i złożenie urny w grobie, wciąż tylko nieliczne domy pogrzebowe zajmują się tego typu obsługą żałobników. Wiele rodzin decyduje się na standardowy pochówek między innymi z braku wiedzy na temat procesu kremacyjnego i z obawy o to, iż ceremonia pogrzebowa odbędzie się znacznie później, niż w przypadku klasycznej formy pogrzebu ciała w trumnie.

Dlaczego tylko nieliczne domy pogrzebowe oferują kremację ciał?

Wielokrotnie rodziny zmarłych, którzy w testamencie wyrazili jasno, iż ich ciała mają być skremowane, stoją przed trudnym zadaniem. W małych miastach, a nawet tych dużych działa bowiem niewiele firm pogrzebowych, które są w stanie zaproponować żałobnikom kremację ciał zmarłych bliskich. Wiąże się to bowiem z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień, wyspecjalizowanych pracowników, a także własnych krematoriów – wiele zakładów pogrzebowych współpracuje z partnerami zewnętrznymi, co wcale nie oznacza wyższych kosztów, a także dłuższego procesu pochówku zmarłego. Tak jest w przypadku Domu Pogrzebowego Galaxy z Warszawy, który oferuje zarówno pogrzeby tradycyjne, jak i pochówki z kremacją, w obrządku świeckim, wielowyznaniowym, czy oczywiście katolickim. Rzetelność pracowników tej firmy z branży funeralnej potwierdza ich podejście do rodziny zmarłych. Polityka domu pogrzebowego nastawiona jest bowiem na odciążenie żałobników od wszelkich obowiązków związanych z organizowaniem pogrzebu. Najlepsze zakłady zapewniają bowiem transport ciał (na terenie Polski i Europy), przygotowanie zwłok do ostatniego pożegnania, tanatokosmetykę, sprzedaż trumien, kwiatów, wieńców, wiązanek itp., a także zadbanie o odpowiednią oprawę muzyczną ceremonii, czy nawet informację o śmierci danej osoby w mediach – np. w prasie.

Proces formalny kremacji ciała zmarłego

Kremacja ciała zmarłego rozpoczyna się od kwestii formalnych. Rodzina zmarłego musi wypełnić stosowne dokumenty, a także przygotować akt zgonu. Kolejnym działaniem jest przygotowanie ciała zmarłego do kremacji. Dzisiaj najczęściej proces ten wygląda podobnie jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Dom pogrzebowy przygotowuje ceremonie ostatniego pożegnania i zamknięcia trumny, która przetransportowana jest do krematorium – istnieje również możliwość przeprowadzenia ceremonii pożegnania na terenie krematorium. Następnie w specjalnej, ekologicznej trumnie dochodzi do przeprowadzenia procesu kremacyjnego, który trwa około 2-3 godziny. Po jego zakończeniu rodzina/dom pogrzebowy otrzymuje urnę z prochami, a także odpowiednim świadectwem kremacji. W realiach naszego kraju tego samego dnia, lub po upływie 1-2 dni, dochodzi do ceremonii pochówku, która nie różni się od tej standardowej. W obrządku katolickim dochodzi do uroczystości pogrzebowej w kościele, a następnie na cmentarzu. W dużych miastach jest również możliwość złożenia urny z prochami nie do grobu, ale do specjalnego kolumbarium.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz