Artykuł sponsorowany

Kremacja ciała zmarłego – w jaki sposób przebiega?

Kremacja ciała zmarłego – w jaki sposób przebiega?

Usługi kremacji ciał zmarłych przeprowadzane są obecnie w specjalnych krematoriach, które często należą do szeroko wyspecjalizowanych domów pogrzebowych. Warto przy tym wiedzieć, że coraz więcej rodzin, decyduje się przy organizacji pochówku na właśnie taki krok, który podyktowany jest różnymi względami – często ostatnią wolą zmarłej osoby. Istotne jest zatem zapoznanie się z procesem kremacji, który przestał budzić już kontrowersje! Nie każdy bowiem wie, że według obrządków religijnych, nie ma przeciwskazań do podejmowania współpracy z krematoriami.

Przygotowanie ciała zmarłego

Proces kremacji ciała jest bardzo złożony. Jego pierwszym etapem, jest oczywiście przygotowanie zmarłego, do godnego pochówku oraz ostatniego pożegnania. W tym celu rodzina wybiera strój dla żegnanego bliskiego, a zakład pogrzebowy wykonuje wszystkie zabiegi sanitarne, oraz tanatokosmetyczne. To pozwala zaś na wystawienie ciała zmarłego w sali przedpogrzebowej na ostatnie pożegnanie z rodziną – często w obecności księdza. Odbywa się to np. przy otwartej trumnie, która musi zostać wykonana z tworzyw ekologicznych.

Właściwy proces kremacji ciała

Po pożegnaniu się z bliskim, rodzina ma możliwość oddania sią modlitwie w specjalnej sali, w oczekiwaniu na wydanie prochów we wcześniej wybranej urnie kamiennej, drewnianej, metalowej, czy też ceramicznej, z odpowiednimi zdobieniami, wzorami, a nawet pięknymi malunkami. Samo spalanie trumny z ciałem, odbywa się w nowoczesnych piecach, które muszą spełniać szereg standardów sanitarnych. Cały proces odbywa się w pełnym szacunku dla rodziny, zmarłego, a także obrządku religijnego.

Świadectwo kremacyjne

Przed procesem kremacyjnym należy wypełnić szereg odpowiednich dokumentów, które zezwolą na przeprowadzenia odpowiednich działań. Również na koniec kremacji rodzina uzyskuje stosowne pismo. Jest nim świadectwo kremacyjne, które może być potrzebne między innymi do wykonywania czynności administracyjnych w instytucjach samorządowych.

Pogrzeb zmarłego po kremacji

Po kilku dniach – najczęściej po jednym lub dwóch – od wykonania kremacji ciała, rodzina zmarłego uczestniczy w pogrzebie. Nie różni się on niczym od tych tradycyjnych, kiedy zmarły chowany jest do grobu w trumnie. Oczywiście urna może zostać złożona do specjalnego kolumbarium, ale w tradycji naszego kraju, jest to jeszcze praktyka bardzo rzadka. Kremacja ciała, nie wyklucza zatem zorganizowania pięknej uroczystości kościelnej, oraz cmentarnej, a następnie konsolacji. Warto przy tym pamiętać, że polskie prawo i rozporządzenia Inspektoratu Sanitarnego, zabraniają rozsypywania prochów w wybranych przez rodzinę miejscach.

Niewielka liczba krematoriów

Warto wiedzieć także, że w branży funeralnej w Polsce, działa obecnie około 60 krematoriów. Jest to zatem niewielka liczba, przy ponad kilku tysiącach działających domów pogrzebowych. Istotne przy tym jest to, że obecnie, co piąty zmarły, przechodzi przez proces kremacji ciała, dlatego nowoczesnych placówek pozwalających na przeprowadzenie tego działania przybywa. Polecanym miejscem, jest zaś krematorium Hades, które działa przy szeroko wyspecjalizowanym domu pogrzebowym z Lublina.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz