Artykuł sponsorowany

Kredyt remontowy dla wspólnot mieszkaniowych — jak go pozyskać?

Kredyt remontowy dla wspólnot mieszkaniowych — jak go pozyskać?

Prace modernizacyjne czy odnowienie budynków regeneruje wysokie koszty. Czasami jedyną opcją jest zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową. To szansa na poprawę stanu technicznego budynku. Decyzja o kredycie wymaga podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwały. Jak to wygląda w praktyce? Czy wspólnota może zaciągnąć kredyt? W jakiej wysokości oraz na jakich warunkach?

Audyt szacunkowy — dlaczego jest potrzebny?

W związku z obsługą księgową nieruchomości możliwe jest pozyskanie kredytów i pożyczek dla wspólnoty mieszkaniowej. Nie jest to trudne, lecz musi zostać poprzedzone wykonaniem audytu szacunkowego. Kalkulacja kosztów inwestycji czy modernizacji, oszacowanie całkowitej kwoty remontu oraz udziału wkładu własnego wspólnoty jest niezwykle ważne przed rozpoczęciem rozmów z bankiem. Audyt zawiera ocenę aktualnego stanu budynku i jego instalacji oraz przewiduje zakres przedsięwzięcia remontowego i jego opis techniczny. Pozwala to na rozstrzygnięcie problemu, w jakiej wysokości należy wziąć kredyt.

Jak zaciągnąć kredyt na remont?

W większości przypadków okazuje się, że środki pieniężne z funduszu remontowego są niewystarczające do rozpoczęcia remontu budynku. Ceny materiałów i robocizny są wysokie, a zakres napraw szeroki. Zaciągnięcie kredytu nie może być podjęte jedynie przez zarząd nieruchomości, zgody musi udzielić cała wspólnota mieszkaniowa. Właściciele lokali mieszkalnych podejmują decyzję i na podstawie ich pełnomocnictwa zarząd podpisuje z bankiem umowę, informuje nas Małgorzata Parys, właściciel firmy Domus z Warszawy, która oblicza zaliczki właścicieli na pokrycie planowanych kosztów z uwzględnieniem innych źródeł finansowania.

Banki oczekują od wspólnoty zabezpieczenia kredytu lub hipoteki, takich jak nieruchomości, których właścicielem jest wspólnota. Wymagają także cesji ubezpieczenia nieruchomości. Przy większych inwestycjach remontowo-budowlanych realizowanych w obrębie nieruchomości wspólnej okres kredytowania może zostać wydłużony do 15 lat. Bank daje również możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, bez dodatkowej prowizji, a raty miesięczne pobiera automatycznie z rachunku Wspólnoty.

Zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową wymaga przygotowania wielu dokumentów i poświęcenia dużej ilości czasu. Najlepiej powierzyć to zadanie firmom specjalizującym się w zarządzaniu nieruchomościami. W rzetelny i szybki sposób skompletują całą dokumentację, aby zgoda banku była natychmiastowa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz