Artykuł sponsorowany

Kredyt dla przedsiębiorstwa

Kredyt dla przedsiębiorstwa

Celem każdego przedsiębiorstwa jest wypracowanie zysku, który można przeznaczyć na inwestycje. Inwestycje z kolei są niezbędne do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Co w przypadku, kiedy zgromadzone fundusze nie są wystarczające do sfinansowania wszystkich założonych inwestycji? Wtedy przedsiębiorca może skorzystać z kredytu, które będzie stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kredyt – co powinna zawierać umowa?

Podstawą udzielonego kredytu jest umowa kredytowa między kredytobiorcą a bankiem. Warto podkreślić, że kredytobiorcą może być osoba prywatna, firma lub instytucja. Obie ze stron zobowiązują się w umowie kredytowej do określonych czynności. Bank do udostępnienia sumy pieniędzy na określony cel, a kredytobiorca do jej zwrotu w określonym terminie wraz
z naliczoną prowizją i odsetkami. Umowa kredytowa powinna być zawarta na piśmie, a każda ze stron ma obowiązek ja podpisać.


Rodzaje kredytów dla firm

Istnieje kilka rodzajów kredytów, o które może ubiegać się przedsiębiorca. Są to:

  • kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym, który pozwala na uzyskanie krótkotrwałego debetu na rachunku bieżącym;
  • kredyt obrotowy - przeznaczany na bieżące zobowiązania firmy lub instytucji;
  • kredyt inwestycyjny - przeznaczony na inwestycje firmy. Maksymalna długość spłaty wynosi 60 miesięcy;
  • kredyt na inwestycje wskazane to typ kredytu, w którym finansowanie jest przeznaczane na ściśle określony przez kredytodawcę cel.

Bank pierwszego wyboru

Przed wyborem kredytu dla swojej firmy warto skorzystać z usług biur pośrednictwa kredytowego, które wybiorą najkorzystniejszą formę kredytu dla konkretnego przedsiębiorstwa. Wybór oferty powinien być uzależniony od kilku czynników: formy prawnej, zdolności kredytowej właściciela przedsiębiorstwa oraz posiadanych zabezpieczeń. Analiza finansowa kredytów firmowych jest bardziej skomplikowana i wymaga przedstawienia wielu dodatkowych dokumentów. Wszystko zależy oczywiście od celu na jaki przedsiębiorca ubiega się o kredyt. Inne wymagania analityczne będą w przypadku kredytów deweloperskich, inne w przypadku kredytów obrotowych, a jeszcze inne na kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym. Różnica wynika również z wewnętrznych zasad procesowania wniosków przez banki, szczególnie jeśli przedsiębiorca ubiega się o kredyt w innym banku niż posiada konto firmowe. Dlatego decydując się na kredyt dla firmy warto wybrać jako bank pierwszego wyboru ten, w którym posiadamy wspomniane konto firmowe. Bank ma wtedy dostęp do podglądu wszystkich czynności finansowych jakie dokonywane są na koncie i mogą na bieżąco śledzić stan środków finansowych znajdujących się na koncie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że bank będzie wymagał mniej dokumentów niż w przypadku banku, w którym nie przedsiębiorstwo nie posiada historii transakcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz