Artykuł sponsorowany

Kowalstwo artystyczne – piękno sztuki użytkowej

Kowalstwo artystyczne – piękno sztuki użytkowej

Ozdobne elementy kute, bramy, ogrodzenia, balustrady czy meble ogrodowe to sposób na nadanie przestrzeni wyjątkowego stylu. Kowalstwo artystyczne otwiera wiele możliwości, pomaga sprawnie kreować wizerunek i sprawić, że domowe wnętrza staną się unikalne i niebywale estetyczne. Funkcjonalne dodatki żelazne lub drobne kute dekoracje przykuwają wzrok i pozostają w pamięci gości. Jeżeli chcesz zaaranżować swój dom i ogród w absolutnie niepodrabialny sposób, kute zdobienia to rozwiązanie dla ciebie.

Kowalstwo tradycyjne vs artystyczne

Kowale stanowią coraz mniejszą grupę zawodową. Kowalstwo w tradycyjnym rozumieniu powoli umiera, ustępując miejsca kowalstwu artystycznemu, które zapewnia oryginalność i niepowtarzalność produktów. Artystyczne podejście do rzemiosła spowodowało, że kowale nie wykuwają już prętów o pożądanym przekroju, które można z łatwością zakupić w sklepach budowlanych, ale tworzą małe dzieła sztuki użytkowej. To co niegdyś było koniecznością, obecnie jest wykonywane z pasji i potrzeby artystycznej. Nawet proste i oszczędne wzornictwo daje ogrom możliwości dekoracyjnych i pozwala stworzyć unikatowy przedmiot podporządkowany określonej myśli artystycznej.

Wyroby kute

Kucie ręczne to nieodłączny element sztuki kowalskiej. W zależności od zastosowanego surowca dzieli się na różne rodzaje:

  • kucie swobodne,
  • kucie półswobodne,
  • kucie matrycowe,
  • kucie tradycyjne.

O wartości wyrobu kutego decyduje m.in. jego kompozycja oraz techniki wykonawcze. Wiele firm sprzedających wyroby kute czaruje klientów barwnymi nazwami, porażającą ilością zastosowanych zdobników oraz detali, które nie mają nic wspólnego z artyzmem. Kowalstwo artystyczne jest mylnie kojarzone z przeładowanym i napompowanym wzornictwem. Błędne myślenie klientów wynika z nasycenia rynku towarami, które nie mają nic wspólnego z estetycznym projektowaniem i zaawansowanymi technikami metalurgicznymi. Przed podjęciem decyzji o zakupie akcesoriów domowych lub ogrodowych warto zapoznać się z pracami prawdziwych artystów-kowali reprezentujących profesjonalne kuźnie, takie jak Kuźnia Krzysztof Bożek.

Metaloplastyka

Dziedziną pokrewną do kowalstwa artystycznego jest metaloplastyka. Biorąc pod uwagę zmiany w technologii metalurgicznej oraz przekształcenia wzorów, trudno jest wyznaczyć wyraźną granicę między nimi. O wiele istotniejszy niż słownikowy podział jest sposób wykonawstwa przedmiotów i akcesoriów. Rzemieślnicy są zgodni – wyroby wykonywane technologią solidnej metaloplastyki są o wiele efektowniejsze niż akcesoria tworzone niedbale, ale z zachowaniem zasad sztuki kowalskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz