Materiał Partnera

Kotły niestandardowe pod indywidualne wymogi klienta – Jakie są możliwości?

Kotły niestandardowe pod indywidualne wymogi klienta – Jakie są możliwości?

Wszystko wskazuje na to, że głównym nośnikiem energetycznym w Polsce jeszcze przez wiele lat będzie węgiel, co potwierdza długofalowa polityka państwa w zakresie pozyskiwania energii. Jej podstawą są oczywiście nasze własne, bardzo bogate złoża węgla. Jest to jak na razie najtańsze źródło energii w Polsce, stąd też korzysta z niego pełnymi garściami zarówno energetyka zawodowa, jak i wiele indywidualnych gospodarstw domowych. Oczywiście zmienia się podejście do węgla. Nie można już spalać węgla, który zawiera dużo zanieczyszczeń. Nie można też spalać węgla byle jak. Należy stosować nowoczesne kotły grzewcze, w których spalanie węgla powoduje minimalną emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów oraz pyłów.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Od 01 kwietnia 2017 roku wszystkie nowo produkowane kotły grzewcze muszą posiadać oznakowanie etykietami efektywności grzewczej zgodnie z dyrektywą ErP, będącej aktem prawnym Unii Europejskiej, powstałym dla realizacji światowej polityki energetycznej i klimatycznej w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zgodnie z tą dyrektywą wszystkie kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 70 kW będą musiały być oznaczone taką etykietą. Dyrektywa ErP precyzyjnie określa obowiązki producentów kotłów oraz ich dystrybutorów w zakresie opisu produktów, tak aby informacje w nich umieszczone były ujednolicone i czytelne dla klientów. Ma to ułatwić konsumentom dokonywanie świadomego wyboru oraz zmniejszyć negatywne skutki oddziaływania urządzeń grzewczych na środowisko naturalne.

Jakie są możliwości produkcji kotłów niestandardowych na indywidualne zamówienie

Wymagania dotyczące kotłów na paliwa stałe określa europejska norma kotłowa EN 303-5. Zgodnie z nią określone są 3 klasy emisyjne kotłów, które dzisiaj mają numery 3, 4 i 5. Najdoskonalsze są tutaj kotły zaliczone do klasy 5. Ta klasa kotłów jest coraz częściej wymagana przy staraniu się o dotacje związane z zakupem nowego urządzenia grzewczego – mówi nam przedstawiciel producenta kotłów PolSpaw Sawiccy z Krzepic. Produkcja kotłów niestandardowych musi uwzględniać wszystkie unijne przepisy w takim samym zakresie, jak i produkcja kotłów standardowych. Tak więc muszą takie kotły spełniać warunki określone dla jednej z wymienionych wyżej klas zgodnie z normą EN 303-5 oraz muszą być oznakowane etykietą według dyrektywy ErP. Od tych reguł nie może być żadnych odstępstw. Oczywiście podstawowe rozwiązania techniczne kotłów niestandardowych niczym nie różnią się od tych z seryjnej produkcji. Kotły niestandardowe mogą mieć nietypowe wymiary i inny układ oraz rozmieszczenie swego oprzyrządowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz