Materiał Partnera

Kotły ekologiczne, czyli jakie?

Kotły ekologiczne, czyli jakie?

Obecnie dużą wagę przywiązuje się nie tylko do efektywności kotłów, ale też ich ekologiczności. Regulacje i wymogi, jakie w tej kwestii nakłada na użytkowników polskie prawo, są coraz bardziej restrykcyjne. W trosce o zdrowie i komfort ludzi, a także mając na uwadze środowisko naturalne, warto zainteresować się zakupem lub wymianą dotychczasowego kotła na nowy. Jaki wybrać? Podpowiadamy.

Wraz ze wzrostem społecznej świadomości i odpowiedzialności za kondycję środowiska naturalnego zwiększa się zapotrzebowanie na ekologiczne systemy grzewcze. Odpowiadając na polską i europejską politykę ochrony środowiska i związane z nią wymogi, producenci oferują kotły klasy 5. To zaawansowane technologicznie rozwiązania, które spełniają wszystkie wymagania ustaw co do klasy jakości spalania.

Kotły klasy 5

Poszukując idealnego kotła, warto sugerować się jego klasą. Oznaczenie to odnosi się do przede wszystkim do ilości emitowanych spalin. Im jest mniejsza, tym piec jest bardziej ekologiczny. Jeżeli kocioł spełnia założenia normy PN EN 303-5:2012, mówimy o tym, że jest kotłem klasy 5. Oznacza to, że:

  • emituje pyły o maksymalnym stężeniu 40mg/ m³,
  • ma sprawność cieplną na poziomie minimum 87%,
  • emituje gazowe zanieczyszczenia organiczne do 20mg/ m³,
  • emituje nie więcej niż 500mg/ m³ tlenku węgla.

Powyższe urządzenia mogą być opalane biomasą, pelletem lub ekogroszkiem. Znajdziesz je
w ofercie producentów takich jak PolSpaw, które dostarczają użytkownikom nowoczesne, energooszczędne rozwiązania.

Dlaczego jest to takie ważne?

Problem zanieczyszczenia powietrza jest w Polsce powszechnie znany. Jednym
z najskuteczniejszych pomysłów na walkę ze smogiem jest wymiana starych pieców na nowe, ekologiczne. To właśnie one, ze względu na to, że są opalane biomasą, cieszą się dzisiaj największą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Nie tylko pozytywnie wpływają na kondycję powietrza, stan środowiska naturalnego i ludzkie zdrowie, ale też wykazują inne właściwości — są tańsze w eksploatacji.

Badania wykazują, że kotły ekologiczne klasy 5 emitują mniej trujących gazów oraz pyłów, które najsilniej zanieczyszczają powietrze zimą. Ich obsługa jest prosta, często zdalna – z poziomu aplikacji w smartfonie lub komputerze. Za wady tych pieców można uznać ich rozmiar oraz cenę. Jednak dobrą wiadomością dla osób, które chciałyby wymienić piec na nowy, są projekty dofinansowujące — krajowe i unijne. Dofinansowania mogą być przyznane w formie pożyczki lub dotacji, a szczegóły z nimi związane uzyskasz w siedzibie samorządu lokalnego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz