Artykuł sponsorowany

Koszty pochówku. Od czego zależą?

Koszty pochówku. Od czego zależą?

Śmierć bliskiej osoby to dla każdego bardzo bolesne przeżycie i trudne doświadczenie. Do żałoby przychodzi konieczność pochowania zmarłego w stosunkowo krótkim czasie, co jest dość dużym wyzwaniem logistycznym. Większość osób w tak ciężkich emocjonalnie momentach nie myśli o pieniądzach, jednak organizacja uroczystości pogrzebowych może okazać się sporym wydatkiem finansowym. Z jakimi kosztami należy się liczyć i od czego zależą koszty pochówku?

Zakres usługi pogrzebowej i lokalizacja

Podstawowa usługa pogrzebowa to koszty stałe, niezawierające żadnych dodatków. W jej skład wchodzi odbiór zwłok, np. z domu lub szpitala, transport zwłok do chłodni, podstawowa kosmetyka przygotowująca ciało do pochówku i przechowywanie ciała w chłodni do czasu pogrzebu, przy czym, jeżeli zakład pogrzebowy korzysta z chłodni szpitalnej lub zakładu medycyny sądowej, wówczas przez trzy dni od daty zgonu bliskiej osoby nie są naliczane żadne opłaty. W skład ceny wchodzi także organizacja pochówku, czyli przewóz ciała karawanem do kościoła i na cmentarz, przeprowadzenie pogrzebu przez księdza lub Mistrza Ceremonii, opuszczenie trumny do grobu oraz jego zasypanie.

Prowadząc elastyczną formę usług, jesteśmy w stanie zorganizować i przeprowadzić ceremonię pogrzebową w kwocie objętej gwarancją wypłaty z ZUS (zasiłek pogrzebowy obecnie wynosi 4 tysiące złotych), a wszelkie ewentualne dodatkowe koszty będą regulowane dopiero po uroczystości – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Zakład Pogrzebowy Anubis z Wrocławia, który zajmuje się organizacją pochówku we wszystkich obrządkach.

Koszt organizacji pogrzebu zależy również od lokalizacji. W dużych miastach ceny pochówku są często kilka razy wyższe niż w małych miejscowościach lub na wsiach. Różnice związane z kosztami pochówku wynikają także z wysokości opłat cmentarnych, które zależą głównie od rodzaju grobu oraz tego, czy konieczne jest zakupienie nowego miejsca na cmentarzu, czy możliwe jest dochowanie do już istniejącej mogiły.

Rodzaj pochówku – trumna czy urna?

Głównym wydatkiem w przypadku pogrzebu tradycyjnego jest zakup trumny. Rozpiętość cenowa jest tutaj bardzo duża i w głównej mierze cena zależy od surowca, z którego została wykonana trumna. Najtańsze są modele wyprodukowane z sosny, które kupimy już za 600 złotych. Natomiast trumny dębowe z metalowymi zdobieniami to wydatek rzędu nawet 4 tysięcy złotych. Najdroższe są jednak trumny mahoniowe ze względu na egzotyczne pochodzenie surowca.

Kremacja w porównaniu do tradycyjnego pochówku we Wrocławiu to znacznie tańsze rozwiązanie. Pochówek skremowanych zwłok obniża koszty opłat cmentarnych i grabarskich. Co więcej, zakup urny to dużo mniejszy wydatek, niż zakup trumny. Koszt urny najczęściej waha się od 100 do nawet 2000 złotych. Najtańsze modele urn wykonane są z metalu, z kolei te droższe wykonane są z kamienia oraz mosiądzu.

Koszty dodatkowe i oprawa ceremonii

Do kosztów dodatkowych zaliczamy zakup wieńców pogrzebowych, kompozycji kwiatowych, klepsydr, tabliczek nagrobnych, które również są koniecznymi elementami każdej uroczystości pogrzebowej. Tabliczka aluminiowa z nazwiskiem zmarłego, datą urodzenia i zgonu to koszt około 60 – 150 złotych. Aby nadać uroczystości pogrzebowej indywidualny charakter, można zdecydować się na oprawę muzyczną ceremonii. Pieśni pogrzebowe lub utwory muzyki klasycznej wykonane przez profesjonalistów na trąbce, czy skrzypcach z pewnością nadadzą każdemu pogrzebowi podniosłą atmosferę.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz