Materiał Partnera

Kostka czy orzech – jaki węgiel wybrać?

Kostka czy orzech – jaki węgiel wybrać?

W wielu polskich domach nadal najpopularniejszym opałem jest węgiel. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów węgla, dlatego warto przed zakupem sprawdzić źródło ego pochodzenia oraz kaloryczność. Podczas zakupu węgla najczęściej ma on wystarczyć na całą zimę. Warto więc przemyśleć decyzję o wyborze węgla orzecha lub węgla w postaci kostki. Może się on różnić ceną, ale jeśli chcemy, aby starczył on nam na cały sezon grzewczy warto czasem zainwestować.

Węgiel orzech charakterystyka

Węgiel orzech inaczej nazywany jest węglem grubym. Jest to drugi pod względem wielkości bryłek węgiel, który charakteryzuje się dobrą kalorycznością. Jest ona jednak niższa od kaloryczności węgla kostki. Jeżeli chodzi o jakość to powszechnie uznaje się, że jest ona najlepsza w przypadku węgla orzecha. Kupując węgiel orzech otrzymuje się bardzo dobrej jakości paliwo, które będzie świetne do palenia podczas umiarkowanej zimy, oraz jesienią, a także na przełomie zimy i wiosny. Węgiel orzech pali się dużymi płomieniami, spala się nieznacznie szybciej niż węgiel kostka, ponieważ gabaryty baryłek są mniejsze. Zaletą tego węgla jest to, że nadaje się do palenia w różnych rodzajach piecy z różnymi komorami spalania. Można powiedzieć, że jest to najbardziej uniwersalny węgiel.  Co więcej nie stwarza on problemów przy rozpalaniu oraz podtrzymaniu ognia. Oczywiście można od czasu do czasu wymieszać węgiel orzech z kostką, która pali się wolniej przez co zyskamy na wolnym czasie nie trzeba będzie co jakiś czas wchodzić do kotłowni. Węgiel orzech nie brudzi pieca i komory spalania oraz przewodów kominowych co przekłada się na lepsze utrzymanie czystości w kotłowni.


Węgiel orzech a węgiel kostka

Największe parametry, jeśli chodzi o grubość oraz czas palenia ma węgiel kostka. Jest to więc węgiel, który idealnie nadaje się do podtrzymywania ognia w piecu. Duży kawał węgla można wrzucić do komory spalania na przykład tuż przed pójściem spać, a możemy mieć pewność, że ogień będzie spokojnie tlił się jeszcze przez kilka godzin. Niestety ten typ węgla jest znacznie droższy niż węgiel orzech. Dla wielu osób może to być zbyt duży wydatek i wtedy najlepiej wybrać węgiel orzech. W Polsce najczęściej kupowanym rodzajem węgla jest właśnie orzech, ponieważ z jednej strony nadaje się do pieca o niewielkich rozmiarach, ale przede wszystkim sprawdzi się w każdej instalacji, której podstawą działania jest komora spalania.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz