Artykuł sponsorowany

Kosiarka do trawy czy kosa mechaniczna – czym się różnią?

Kosiarka do trawy czy kosa mechaniczna – czym się różnią?

Utrzymanie trawnika w dobrym stanie to zadanie wymagające nie tylko pracy, ale i odpowiednio dobranych sprzętów. Jak jednak znaleźć kosiarkę idealną do naszych potrzeb? Nie jest to zadanie łatwe biorąc pod uwagę mnogość sprzętów dostępnych na rynku. Zacząć najlepiej od poznania typów kosiarek oraz ich wydajności i przeznaczenia. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się na Twoim trawniku.

Kosiarki spalinowe i elektryczne, czyli klasyka gatunku

Kosiarki spalinowe i elektryczne to najpopularniejsze rodzaje urządzeń do przycinania trawników. Posiadają podobną budowę, jednak różnią się zasadą działania – kosiarka spalinowa napędzana jest paliwem, a kosiarki elektryczne prądem. Oba typy posiadają swoich zwolenników, jak i przeciwników, choć wynika to najprawdopodobniej z osobistych preferencji oraz… wielkości koszonego trawnika.

Przyjmuje się, że kosiarki elektryczne lepiej sprawdzą się w mniejszych ogródkach, zwłaszcza miejskich gdzie trawniki mają powierzchnię między 200, a 500 m2. Tutaj dużym atutem jest niski poziom hałasu pracującej kosiarki oraz jej lekkość. Kosiarki elektryczne są mniejsze niż spalinowe, więc łatwiej je przechowywać oraz są znacznie tańsze w eksploatacji.

Właściciele dużych trawników z pewnością polubią się z mocnymi kosiarkami spalinowymi, które są bardziej mobilne niż modele elektryczne, bo nie ogranicza ich kabel zasilający. Kosiarki spalinowe są cięższe i masywniejsze, więc posiadają dodatkowy napęd ułatwiający manewrowanie urządzeniem. Jest to również mile widziane jeżeli w ogródku posiadamy pagórki – znacznie łatwiej pokonać nachylenie ze wspomaganiem, nawet jeżeli kosz a trawę jest pełny. Minusy kosiarek spalinowych? Konieczność tankowania, generowanie spalin oraz dość wysoki stopień natężenia hałasu podczas pracy.

Podkaszarka, wykaszarka i kosa mechaniczna – co to jest?

Innym typem urządzeń przeznaczonych do koszenia trawników są kosy tzw. wykaszarki oraz podkaszarki. Często stosuje się te nazwy wymiennie, jednak są to dwa odmienne typy kosiarek ręcznych.

Kosy mechaniczne, czyli wykaszarki to doskonałe narzędzie służące do pielęgnacji trawników położonych na nierównym terenie, który nie jest koszony regularnie. Dużą zaletą wykaszarek jest prosta konstrukcja, która zapewnia łatwość użytkowania oraz niezwykłą mobilność – kosy mechaniczne zazwyczaj posiadają napęd silnikowy, więc nie ma kabla ograniczającego zakres koszenia. Kosy mechaniczne doskonale sprawdzą się do okiełznania wysokich traw i chwastów, albo do ujarzmiania trawnika z miękkimi źdźbłami. Wszystko zależy od mocy silnika i budowy wału – aby najlepiej dopasować parametry do naszych potrzeb, dobrze jest wybrać się do specjalistów pokroju ADF STIHL Dariusz Wesołowki, z pewnością rozwijają oni wszelkie wątpliwości dotyczące sprzętu.

Podkaszarki zwane również trymerami podobne są na pierwszy rzut oka do kosy mechanicznej, jednak ich przeznaczenie jest zgoła odmienne. Z racji swojej konstrukcji doskonale nadaje się do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach. Głowica wyposażona jest w żyłkę o zasięgu maksymalnie 40 cm oraz w silnik o mniejszej mocy niż wykaszarka, dzięki czemu świetnie poradzi sobie z trawą przy ogrodzeniu, czy między drzewami. Podkaszarka to urządzenie, które warto mieć w schowku ogrodowym, gdyż pozwoli dotrzeć wszędzie tam gdzie kosiarką elektryczną bądź spalinową jest to trudne.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz