Artykuł sponsorowany

Korzyści z budowy domu rekreacyjnego

Korzyści z budowy domu rekreacyjnego

Osoby chcące zamieszkać w spokojnej i atrakcyjnej turystycznie okolicy często marzą o małym i przytulnym domku. Najczęściej postanawiają wykorzystać go jako miejsce na odpoczynek lub inwestycję przynoszącą dodatkowy przychód. Niezależnie od celu tego przedsięwzięcia, jego realizacja niesie za sobą wiele korzyści. Co zyskujemy decydując się na budowę domu rekreacyjnego?

Użytkowanie sezonowe lub całoroczne

Domy rekreacyjne można podzielić na kilka typów, w zależności od ich przeznaczenia. Pod tym względem wyróżniamy domy rekreacyjne sezonowe, a więc tak zwane domki letniskowe oraz domy rekreacyjne przystosowane do całorocznego użytkowania. Główne różnice, które możemy pomiędzy nimi zauważyć dotyczą wymagań technicznych, koniecznych do przestrzegania podczas ich budowy. Drugi z wymienionych typów powinien zawierać wszystkie udogodnienia związane z możliwością jego użytkowania podczas zimy. Można przeprowadzić także inną klasyfikację domów rekreacyjnych. Tym razem pod uwagę bierzemy miejsce budowy i wymagane formalności przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.  Korzystny jest wybór domu rekreacyjnego, którego powierzchnia nie będzie przekraczała 35 metrów kwadratowych – wówczas nie trzeba składać wniosku o pozwolenie na budowę, wystarczy tylko ją zgłosić.

Przystępne wymagania

Budowa domu rekreacyjnego sezonowego nie wymaga spełnienia wszystkich wytycznych, jak w przypadku domu całorocznego. Działka, na której planujemy rozpocząć budowę nie musi być podłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej ani elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Ponadto, działka nie musi być zaopatrzona w dostęp do wody pitnej, pod warunkiem, że można z łatwością ją dostarczyć z pobliskich miejsc. Nie trzeba także zapewniać dostępu do wody ciepłej. Nie obowiązują wartości przenikania ciepła. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić minimum 2,5 metra. Poza tym dom letniskowy nie musi być trwale związany z gruntem, a więc posiadać fundamentów.

Niski koszt i krótki czas budowy

Chociaż trudno jest wykalkulować całkowity koszt inwestycji, jaką jest budowa domu rekreacyjnego to prostota takiej konstrukcji sprawia, że większość prac możemy wykonać nawet sami. W ten sposób zaoszczędzimy na wynajęciu ekipy budowlanej. Zarówno koszt jak i czas realizacji takiego projektu jest zależny od sposobu jego skomplikowania, użytych materiałów i przeznaczenia domu. Mały domek drewniany o prostej budowie można postawić nawet w jeden dzień. Pomimo tego, iż nie potrzebujemy pozwolenia na taką budowę to jednak warto skorzystać z usług firm zajmujących się projektowaniem domów do 35 metrów kwadratowych. Domy sezonowe zazwyczaj kosztują nas kilkanaście do pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Podejmując decyzję o wybudowaniu domu rekreacyjnego warto zakupić odpowiedni projekt. Paweł Waga oferuje wykonanie projektu takiego budynku, wraz z opisem technicznym i instrukcją budowy krok po kroku, co jest niezwykle przydatne dla inwestora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz