Artykuł sponsorowany

Korzyści płynące z picia mleka

Korzyści płynące z picia mleka

Wokół picia mleka i spożywania produktów mleczarskich narosło wiele sprzecznych teorii. Raz mówi się o ich korzystnym wpływie na cały organizm. Innym razem przekonuje o nietolerancji na laktozę, która znajduje się w mleku. Gdzie leży prawda? Jaki wpływ na człowieka ma regularne picie mleka? W tym artykule postaramy się obiektywnie ocenić, jakie oddziaływanie na zdrowie każdego z nas ma mleko.

Tolerancja mleka

Ludzie pierwotni tolerowali laktozę jedynie w wieku dziecięcym. Dorastając tracili zdolność trawienia cukru zawartego w mleku. Ten stan rzeczy jest aktualny do dzisiaj. Ale nie w Europie. U Europejczyków około 10 tysięcy lat temu pojawiła się mutacja genu, która doprowadziła do zachowania zdolności trawienia laktozy również w wieku dorosłym.

Zbawienny wpływ mleka

Dlatego też picie mleka nie stanowi dla nas problemu, a wręcz odwrotnie, przynosi nam wiele korzyści. Lista witamin zawartych w mleku jest imponująca. Wypijając szklankę mleka dostarczamy do naszego organizmu witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12 oraz A, C, D, E i K. Witaminy z grupy B poprawiają metabolizm i wspomagają procesy trawienia. Wpływają pozytywnie na skórę i włosy. Regulują gospodarkę hormonalną organizmu oraz zmniejszają ryzyko chorób serca i wylewu.

Najbardziej charakterystyczną cechą mleka jest fakt, że stanowi doskonałe źródło białka, który buduje nasze kości. Jedna szklanka mleka dostarcza 30% dziennego zapotrzebowania na wapń. Właściwy poziom wapnia w diecie zapobiega osteoporozie. Jego przyswajanie wspomaga witamina D, która również znajduje się w produktach mlecznych.

Zawarty w mleku wapń doskonale wpływa na zęby, gdyż jest ich głównym budulcem. Mleko pomaga także w neutralizacji kwasów , które są wytwarzane w jamie ustnej podczas rozkładu cukrów.

Produkty mleczne mają również bardzo dobry wpływ na układ nerwowy. Ich regularne spożywanie zwiększa zawartość glutationu w mózgu. Substancja ta jest przeciwutleniaczem, który spowalnia proces starzenia się mózgu. Witamina B12 zawarta w mleku pomaga w ochronie komórek nerwowych przed degradacją. Witamina D, występująca w produktach mlecznych, bierze udział w produkcji serotoniny. Hormon ten chroni nas przed depresją.

Potas to kolejny pierwiastek, który występuje w mleku i jednocześnie ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Odpowiednia ilość potasu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz wylewu. Pierwiastek ten reguluje nie tylko pracę serca, ale także nerek i wątroby.

Na koniec warto zaznaczyć, że mleko i produkty mleczne są także wartościowym źródłem białka. Doceniają to szczególnie osoby regularnie odwiedzające siłownię. Jak pokazują badania picie mleka wydatnie pomaga w rozbudowie mięśni.

„Szeroki wybór produktów mlecznych od mleka w proszku, masła, jogurtów, aż po ogromny wachlarz serów pozwala zachować różnorodność w diecie, a jednocześnie dostarczyć do organizmu pełen zestaw wartości odżywczych” – wyjaśnia Janusz Bielski, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą produktów mlecznych. Dlatego też mleko oraz jego przetwory powinny stanowić ważny element diety każdego człowieka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz