Korfu. Co warto zobaczyć na tej greckiej wyspie?

Korfu. Co warto zobaczyć na tej greckiej wyspie?

Korfu jest drugą największą wyspą archipelagu Wysp Jońskich. Położona w północnej części Morza Jońskiego, u wybrzeży Albanii, wyspa zachwyca turystów bogactwem krajobrazów, pięknymi plażami, turkusową wodą i niezwykłą architekturą. To właśnie tutaj odwiedzimy zabytkową starówkę miasta Korfu, wpisaną na listę UNESCO, zabytkowy pałac cesarzowej Sissi i Kanał Miłości w pobliżu Sidari.

Dlaczego warto jechać na Korfu?

Korfu uznawana jest za Królową Wysp Jońskich i najbardziej zieloną grecką wyspę. Położona jest na Morzu Jońskim, przy zachodnim brzegu Grecji i Albanii. Co czyni ją tak wyjątkową? To przede wszystkim piękne krajobrazy – spotkamy tutaj gaje oliwne, sady cytrusowe, porosłe zielenią wzgórza, krystalicznie czyste zatoki otoczone złotymi skałami i malownicze plaże.

Korfu jest rajem dla osób, które kochają wypoczywać na plaży na wyspie nie brakuje bowiem pięknych plaż i miejsc, w których można wypoczywać na wodą. Nudzić tutaj nie będą się również amatorzy sportów wodnych – na miłośników aktywnego wypoczynku czekają ośrodki nurkowe, windsurfingowe i kitesurfingowe. Znajdujące się na wyspie wzgórza są doskonałym miejscem na długie, piesze wycieczki.

Kiedy jechać na Korfu? Najcieplej jest tutaj w lipcu i sierpniu, ale na dobrą pogodę możemy liczyć od maja do października. Co prawda w październiku mogą się zdarzyć opady, jednak temperatura powietrza i wody z pewnością będzie wyższa, niż w Polsce. Na jesieni możemy trafić w biurze podróży na ciekawą ofertę wakacji. Miejscowości z najlepszym klimatem to między innymi Paleokastritsa, Kassiopi, Kavos, Sidari i Achilleio.

korfu

Co zobaczyć na Korfu?

Miasto Korfu

Stolica wyspy położona jest między dwoma zatokami, w połowie wschodniego wybrzeża. To właśnie tutaj znajduje się główny port pasażerski i lotnisko. Korfu przyciąga przede wszystkim urokliwą starówką, wpisaną w 2007 roku na listę UNESCO. Wąskie, ciasno zabudowane kamienicami uliczki i zdobione okiennice sprawiają wrażenie, że znajdujemy się we Włoszech, a nie na greckiej wyspie.

W Korfu warto również zobaczyć Nową i Starą Twierdzę, przypominającą włoskie miasteczka dzielnicę Campiello, pałac św. Michała i Jerzego, którego fasada wzorowana była na Partenonie z Akropolu i łączący Starą Twierzę z Nowym Miastem pałac Spianada – podobno największy pałac na Bałkanach.

Szczyt Pantokrator

Pantokrator – najwyższa góra na wyspie, wznosi się na wysokość ponad 900 metrów. Na jej szczycie znajduje się zabytkowy, XVII-wieczny klasztor Chrystusa Pantokratora. Warto się tutaj wybrać szczególnie ze względu na widoki. Ze szczytu możemy zobaczyć nie tylko wyspę, ale również turkusowe wody Morza Jońskiego i wybrzeże Albanii. Jeśli mamy samochód, z pewnością zachwyci nas już sama droga na szczyt. Na czubek góry dostaniemy się, jadąc krętą, asfaltową drogą z Ano Korakiana do Sokraki.

Miasteczko Paleokastritsa

Ta niewielka wioska położona w północnej części wyspy, otoczona jest skalistą plażą i zatoką La Grotta. Tutejsze wybrzeże zachwyca zielenią i krystalicznie czystą wodą każdego, kto zdecyduje się tutaj przyjechać. Miejsce to uwiecznił nawet Homer w swoim wielkim dziele „Odyseja”! Panoramę Paleokastritsy możemy podziwiać między innymi z pobliskiej wioski Lakones. Ciekawe widoki daje również rejs po mieniącej się kolorami wodzie w zatoce, wśród znajdujących się tutaj grot.

Kanał Miłości, Sidari

Canal D’Amour, czyli Kanał Miłości, to miejsce uznawane za najpiękniejszy zakątek na Korfu. Znajduje się ono w pobliżu miejscowości Sidari, będącej jedną z miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Słynny kanał tworzą niewielkie klify i formacje skalne, które przybierają tutaj niezwykłe kształty. Według legendy opłynięcie skał tunelu zapewnia znalezienie w najbliższym czasie swojej wybranki lub wybranka.

Plaża Porto Timoni

Porto Timoni to jedna z najpiękniejszych plaż na Korfu. Są to właściwie dwie plaże położone naprzeciw siebie w niewielkich, skalistych zatoczkach. Woda ma tutaj piękny turkusowy kolor i stwarza idealnie warunki dla miłośników snorkellingu. Będąc na Korfu, warto pamiętać, że Morze Jońskie skrywa w sobie prawdziwe tajemnice – nurkując tutaj, możemy zobaczyć m.in. stare wraki, piękne rafy  i mroczne jaskinie.

Pałac Achillion - rezydencja księżniczki Sissi

Ta XIX-wieczna budowla niegdyś była rezydencją austriackiej cesarzowej Elżbiety II, znanej jako księżniczka Sissi. Chociaż pałac został wzniesiony w stylu klasycystycznym, uderza odwiedzających swoim przepychem. We wnętrzu podziw budzi między innymi kaplica z kunsztownie wykonanymi obrazami. Z kolei w otaczającym pałac ogrodzie znaleźć możemy kopie greckich rzeźb. Pałac oddalony jest o 12 km od stolicy Korfu, możemy dotrzeć do niego na piechotę lub autobusem.

Zamek Aniołów – Angelokastro

Niegdyś uważany za twierdzę nie do zdobycia , Angelokastro, to jeden z najważniejszych zamków w Grecji. Do dzisiaj pozostały po nim pojedyncze ruiny, niewielki kościółek Michała Archanioła, kaplice z malowidłami i tajemnicze doły, które niegdyś mogły służyć do tortur. Zamek znajduje się na wzgórzu, dlatego rozciąga się z niego przepiękny widok. Warto przyjechać tutaj samochodem, drogą wijącą się serpentynami nad przepaścią.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz