Materiał Partnera

Koparka przy budowie domu, w jakich pracach pomoże koparka?

Koparka przy budowie domu, w jakich pracach pomoże koparka?

Prowadząc wielką inwestycję, jaką jest budowa domu, zmagamy się z różnymi zadaniami. Są one zróżnicowane i pracochłonne, inne na każdym etapie prac. Prace ziemne należą do powolnych i mało efektownych, ponieważ ich postęp odbywa się w ziemi i sprawia wrażenie wręcz cofania się w postępie prac. Aby znacznie przyspieszyć wykonywanie robót ziemnych, warto skorzystać z usługi pracy koparki.

Prace polegające na kopaniu i przemieszczaniu ziemi na budowie domu, możemy podzielić na cztery główne fazy. Są nimi:

  • usunięcie humusu ziemnego z powierzchni działki
  • dokonanie wykopu pod budowę domu
  • wykonanie wykopów fundamentowych
  • końcowe zasypanie i niwelacja terenu.

Początek inwestycji to usunięcie humusu

Prawidłowo zaczęta inwestycja najpierw pozbywa się z działki humusu, czyli żywej, żyznej gleby. Polega to na zdjęciu około 40 cm warstwy z powierzchni i złożeniu jej w miejscu nieprzeszkadzającym pracom. Do tego celu korzysta się z pracy wielofunkcyjnej koparko-ładowarki, która szeroką łyżką zdejmie ziemię i przewiezie ją w wyznaczone miejsce. Przy większych powierzchniach działek warto wspomóc takie prace wywrotką. Ziemię zdejmujemy z kilku powodów. Jak wyjaśnia Zbigniew Bielicki z firmy Zbyszkop, po pierwsze, aby ocalić od zniszczenia dobrą glebę, którą później możemy wykorzystać pod trawnik, czy do ogrodu. Po drugie, można przykryć grubą warstwą ziemi pozostałe zanieczyszczenia budowlane, których do końca nie da się usunąć, budując efektowne skalniaki. Po trzecie zasypywanie wykopów i ich styczność z fundamentami i ścianami, powinno odbyć się przy użyciu kruszywa piachowo-żwirowego, a nie ziemią.

Wykop pod budowę z rezerwą do punktu zerowego

Usługi z zakresu robót ziemnych pod budowę domu, polegają na wybraniu na odpowiednią głębokość ziemi po całym obrysie budynku, pod nadzorem geodety oraz wykonany z użyciem nowoczesnych niwelatorów wspomagających pracę koparki. Wykonuje się je z nadmiarem, aby umożliwić swobodę prac wokół budynku. Istotnym elementem, jest tutaj głębokość, na jakiej będzie osadzony budynek względem punktu zerowego.

Po wykonaniu wykopu głównego przystępujemy do precyzyjnego wykopania zagłębień ław fundamentowych. Dzisiejsza technika, w połączeniu z wprawną ręką operatora koparki, zaoszczędzi mnóstwa czasu i pieniędzy. Końcowe zasypanie wykopu, nawiezionym wcześniej piachem, wykonuje się po wylaniu fundamentów, postawieniu na nich ścian i zaizolowaniu ich.

Jak widzimy prace ziemne takie jak usługi koparką, nie są proste i wymagają nie tylko specjalnych uprawnień, ale przede wszystkim doświadczenia, gwarantującego precyzję ruchów. Mimo że należą one do robót czasochłonnych, są nie do przecenienia w dzisiejszym świecie i w porównaniu z pracą manualną, znacznie usprawniają postęp prac.

Opracowanie:
Warszawa, Przyczółkowa 376 lok. 1
tel. 604 442 413
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz