Artykuł sponsorowany

Kontrola kominiarska – dlaczego należy ją przeprowadzać?

Kontrola kominiarska – dlaczego należy ją przeprowadzać?

Kontrole kominiarskie to coś więcej niż urzędowa konieczność – to wyraz troski o zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Zarządcy i właściciele nieruchomości muszą dbać o stan techniczny budynków i pamiętać o przeprowadzaniu kontroli okresowych w myśl prawa budowlanego.

Kontrola obiektów budowlanych – kwestie prawne

Zgodnie z artykułem 62 Prawa Budowlanego: „obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli (…) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”. W przypadku wykazania jakichkolwiek nieszczelności i innych uszkodzeń właściciel musi dokonać naprawy na własny koszt. W przypadku zlekceważenia obowiązku rocznej kontroli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć na właściciela mandat w wysokości do 500 zł.

Kontrola kominiarska – kto może ją przeprowadzić?

Kontrola stanu technicznego przewodów kominowych może być przeprowadza przez profesjonalne firmy kominiarskie lub osoby posiadające uprawnienia budowlanego odpowiedniej specjalności. W przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego obiektu budowlanego, lub jego części, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nakazać przeprowadzenie kontroli lub zażądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu.

Częstotliwość czyszczenia przewodów

Przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe powinny być czyszczone cztery razy w ciągu roku – w przypadku budynków opalanych węglem, drewnem bądź innym paliwem stałym. W budynkach opalanych gazem, olejem lub paliwem ciekłym, czyszczenie zalecane jest dwa razy do roku. Przewody wentylacyjne należy czyścić raz w roku.

Czynności w trakcie kontroli kominiarskiej

Czyszczenie przewodów może być przeprowadzone przez czeladnika lub mistrza kominiarskiego, ale ostateczne sprawdzenie musi zostać wykonane przez mistrza kominiarskiego. Dowodem kontroli przewodów kominowych jest protokół pokontrolny oraz potwierdzenie zakresu wykonanych prac. Oszczędzanie i unikanie kontroli wiąże się z ogromnym ryzykiem – w tym śmiercią od zaczadzenia.

Zatrudniając profesjonalna ekipę kominiarską, np. Domi-Komin Usługi kominiarskie Łukasz Domińczyk, można szybko, skutecznie i precyzyjnie oczyścić przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe. Regularnie wykonywane prace kominiarskie nie tylko wyeliminują ryzyko zatrucia gazem, ale będą stanowiły podstawę do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia w przypadku zdarzeń losowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz