Materiał Partnera

Kontenery – złoty środek logistyki

Kontenery – złoty środek logistyki

Kontenery od wielu lat już stanowią jeden z najważniejszych środków logistycznych, przeznaczonych do zbiorowego pakowania ładunków oraz do ich sprawnego przemieszczania. Metalowe „opakowania zbiorcze” są nie tylko wygodne, ale też posiadają wiele innych walorów przynoszących korzyści: od znacznej oszczędności czasu po bezpieczeństwo ładunku.


Zastosowania kontenerów

Transport kontenerowy zaliczany jest nie tylko do najwygodniejszych, ale również do najszybszych, jakie oferują firmy logistyczne zajmujące się międzynarodową spedycją i usługami celnymi. Towary zapakowane w kontenery nie wymagają czasu potrzebnego na przeładunek, a często na dużych odległościach konieczne jest korzystanie z kilku różnych środków transportu. Jeśli odbiorca usytuowany jest w miejscu odległym od portu, poza transportem morskim konieczny jest jeszcze dowóz koleją czy samochodami ciężarowymi. Kontenery pozwalają na szybki przeładunek, jednocześnie nie narażając zawartości na uszkodzenia. Transport nie stanowi jednak wyłącznego zastosowania kontenerów w logistyce.


Wiele dużych przedsiębiorstw, składów celnych, portów ma często spory problem z magazynowaniem ładunków, które albo oczekują na dalszy transport, albo stanowią rezerwę produkcyjną, surowiec czy produkt gotowy czekający na odbiorcę. Każda z tych sytuacji wymaga nie tylko znalezienia miejsca, ale też odpowiedniego zabezpieczenia ładunku. Rozwiązaniem mogą być kontenery magazynowe, czyli specjalnie przystosowane metalowe skrzynie, dedykowane funkcji składowania towarów. Zaletą kontenerów magazynowych jest łatwość ich ustawiania nie tylko obok siebie, ale również w warstwach, dzięki czemu powierzchnia składu zwiększa się wielokrotnie. Specjalna konstrukcja umożliwia też dalszy transport. Możliwa jest również adaptacja kontenerów na cele biurowe i gospodarcze. Takie rozwiązania stosuje LOGICO – Logistyka Kontenerowa Sp. z o.o. wykorzystując kontenery do budowy pomieszczeń biurowych, domów, a nawet bloków mieszkalnych.

Kontenery w transporcie morskim

Transport morski to obecnie jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych form przewozu ładunków na duże odległości. Chociaż statek płynie znacznie dłużej, to zabiera też o wiele więcej ładunku, a podążając określoną trasą przy odpowiedniej organizacji, może odwiedzić wiele krajów, przewożąc z miejsca na miejsce różne niezbędne towary. W transporcie morskim liczy się czas, aby nie przedłużać jeszcze i tak już czasochłonnego rejsu, dlatego do załadunku towarów wykorzystuje się kontenery morskie. Regularną sprzedaż nowych i używanych  kontenerów oraz możliwość ich wynajmu prowadzi znane przedsiębiorstwo  LOGICO – Logistyka Kontenerowa Sp. z o.o. , oferujące także usługi transportowe i spedycyjne.


Zaletą kontenerów morskich jest przede wszystkim ich znormalizowanie, czyli dostosowanie do wymogów unijnych zarówno pod względem rozmiarów, jak i maksymalnej masy brutto, oznakowania, konstrukcji oraz wytrzymałości. Spełnienie tych norm pozwala każdemu klientowi, który stanie się ich posiadaczem, na wykorzystanie kontenerów do magazynowania i transportu morskiego swoich towarów od drzwi do drzwi. To nie tylko wysoki komfort transportu, pozwalający oszczędzać czas poświęcany na przeładunek, ale też maksymalna ochrona zabezpieczonego we wnętrzu towaru. Brak konieczności przeładowywania po drodze wydatnie obniża koszty przewozu, a także usprawnia odprawy celne, które wiążą się z długimi przestojami w magazynach portowych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz