Artykuł sponsorowany

Kontakt z położną środowiskową - zaufaj wiedzy i doświadczeniu

Kontakt z położną środowiskową - zaufaj wiedzy i doświadczeniu

Zawód położnej jest znany od dawna. Przed wiekami nazywano je akuszerkami, a ich zadaniem była pomoc przy porodach. Dziś do kompetencji położnej środowiskowej należy sprawowanie kompleksowej, pielęgnacyjnej opieki położniczej i ginekologicznej nad kobietami na każdym etapie ciąży oraz nad noworodkami do drugiego miesiąca życia. Warto o tym pamiętać i w razie potrzeby bez wahania korzystać z ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

Zadbaj o fachową pomoc

Zgodnie z definicją, położna jest samodzielnym specjalistą w zakresie opieki nad kobietami na każdym etapie ich życia, jednakże najbardziej kojarzona jest ze swoją pracą w okresie ciąży i porodu. Wybór położnej odbywa się na takich samych zasadach, jak wybór lekarza i pielęgniarki POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) w momencie zapisania się do „swojej” przychodni. Warto przy tym pamiętać, że położna środowiskowa może być przez nas wybrana zarówno z przychodni, do której należymy jak również z każdej innej przychodni, na przykład Ubezpieczalnia Sp. z o.o. NZOZ, w której pracuje wybrana przez nas położna.

Zadania położnej środowiskowej

Najważniejszym zadaniem realizowanym przez położną środowiskową jest bezpłatna edukacja przedporodowa, obejmująca regularne wizyty edukacyjne poświęcone teoretycznemu i praktycznemu przygotowaniu do porodu, połogu, karmienia piersią
i rodzicielstwa.
Położna środowiskowa opiekuje się także kobietami po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej. W tym przypadku skierowanie na podstawie którego obejmuje ona pacjentkę opieką wydaje lekarz z oddziału, na którym była operowana.

Wizyty patronażowe

Opieka położnej nad noworodkiem i matką to również tak zwane wizyty patronażowe. Pierwsza wizyta tego typu powinna odbyć się do 48h od wypisu ze szpitala, przy czym zobowiązana jest ona do odbycia co najmniej 4 takich spotkań. Założenia tych działań są bardzo proste – położna w czasie wizyt patronażowych ma pomóc młodej mamie w opiece (nie tyle doraźnie, co poprzez podanie przydatnych informacji i demonstrację) i ocenić, czy opieka nad dzieckiem przebiega bez zarzutu. Podczas wizyt położna ma za zadanie przeprowadzić wywiad na temat rodziców, a następnie ocenić fizyczny, psychoruchowy
i zmysłowy rozwój dziecka oraz sprawdzić, jak adaptuje się ono do środowiska zewnętrznego. Spotkanie to stanowi także dobry moment, aby porozmawiać o zdrowiu matki i połogu. Rolą wizyty patronażowej jest też obserwacja otoczenia niemowlęcia – relacji opiekunów i ich podejścia do opieki nad dzieckiem, zachowań prozdrowotnych w rodzinie, ale i wykrycie potencjalnego zagrożenia lub objawów patologicznych. Warto aby również rodzice przygotowali się do tej wizyty, na przykład układając sobie listę pytań na temat nurtujących ich kwestii.

Kontakt z położną środowiskową jest bardzo ważny, w szczególności dla mam, które urodziły swoje pierwsze dziecko. Warto zatem wybrać osobę, której wiedzy oraz kompetencji jesteśmy pewni i będziemy mogli oczekiwać, że nauczy nas istotnych w danym momencie kwestii, do której jednocześnie mamy pełne zaufanie oraz nie krępujemy się zadawać pytań, których odpowiedzi pomogą w mądrym wychowywaniu dziecka w przyszłości.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Sienkiewicza 8
tel. 32 215 32 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz