Artykuł sponsorowany

Konstrukcje betonowe – rodzaje i klasy betonu

Konstrukcje betonowe – rodzaje i klasy betonu

Szereg rodzajów oraz klas betonu daje niemal nieograniczone możliwości projektowe. Beton konstrukcyjny to materiał, z którego wykonuje się główne elementy nośne budowli. Klasy ekspozycji w betonowych konstrukcjach określane są już na etapie projektu. Beton konstrukcyjny stosowany jest głównie po to, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo użytkowanego obiektu. Jakie są klasy betonu i jaki beton konstrukcyjny wybrać?

Beton konstrukcyjny – klasy betonu

Klasa betonu określa jego wytrzymałość na ściskanie oraz wielkość naprężeń ściskających, jakie może on przenieść. Obecnie w budownictwie przyjmuje się mieszanki o klasie: C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30. Warto jednak zaznaczyć, że oznaczenia te wskazują na wytrzymałość charakterystyczną na ściskanie próbek o kształcie walca i sześcianu. Jak się jednak okazuje, w praktyce mało które elementy przyjmują foremną budowę, a więc wytrzymałość określana na próbkach walcowych jest bardziej bezpieczna.

Uważa się, że na całkowitą wytrzymałość betonu składa się procentowa zawartość cementu i wskaźnik wodno-spoiwowy. Im więcej znajduje się spoiwa, a mniej wody, tym wyższa klasa betonu. Mitem jest, iż zwiększenie cementu w mieszance betonu konstrukcyjnego wpływa na większą wytrzymałość. W rzeczywistości wywołuje on nadmierne naprężenia, zbyt duże do przeniesienia przez beton, szczególnie w fazie dojrzewania.

Jaki beton konstrukcyjny wybrać?

Podczas budowy domów jednorodzinnych najczęstszą klasą betonu konstrukcyjnego jest ta z oznaczeniem C20/25. Taki dobór materiału jest dobrym rozwiązaniem na obszarach, w których nie występują żadne zewnętrzne czynniki, np. wysokie zwierciadło wód gruntowych. Warto wówczas zakupić beton w wyższej klasie, po to, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Czynnikiem decydującym o wyborze betonu konstrukcyjnego jest także sposób jego wbudowania. Najczęściej stosowaną metodą jest wylewanie mieszanki betonowej w formę i zagęszczanie jej za pomocą buław wibracyjnych. Niestety niesie to ze sobą ryzyko powstawania pustych przestrzeni, co znacznie ogranicza wytrzymałość konstrukcyjną betonu. Jak podkreśla specjalista Adrian Nowosielski z Ad-Bud, ciekawą alternatywą są betony samozagęszczalne, które cechują się bardzo dobrym zagęszczeniem i otuleniem zbrojenia. Powstają one bez mechanicznego wibrowania. Powietrze z nich odprowadza się podczas rozpływu, z udziałem siły wyporu. Należy jednak pamiętać, że mieszanka musi szybko i dokładnie wypełnić formę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz