Materiał Partnera

Konsolidacja kredytu – co należy wiedzieć?

Konsolidacja kredytu – co należy wiedzieć?

Za kredyt konsolidacyjny uznaje się działanie prowadzące do połączenia kilku wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno zadłużenie. Według ekspertów finansowych jest to bardzo korzystny proces zarówno dla banku, który ma możliwość łatwego monitorowania swoich wierzytelności, jak i dla dłużnika, uzyskującego lepsze warunki spłaty – mowa o niższych ratach miesięcznych, a także o obniżonym oprocentowaniu. Co jednak należy wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych?

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Konsolidując wszystkie swoje zobowiązania finansowe w jeden dług, przede wszystkich należy zwróć szczególną uwagą na tak zwany wskaźnik RRSO, czyli na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To właśnie ten parametr pozwala spłacającemu określić realne koszty kredytu, na które składa się nie tylko sama wierzytelność, ale także jej ubezpieczenie, dodatkowe opłaty, czy też prowizja banku. Dlaczego RRSO, jest zatem takie istotne? Wskaźnik ten jest najważniejszym wyznacznikiem tego, czy dana konsolidacja będzie dla nas opłacalna – z pozoru niskie oprocentowanie po obliczeniu ostatecznego kosztu kredytu może być znacząco wyższe. Zawsze zatem dokładnie analizuj propozycję danego banku.

Rozwiązanie dla zadłużonych w BIK

Coraz więcej osób, które w swojej historii BIK (Biuro Informacji Kredytowej) posiadają dane dotyczące wcześniejszych zadłużeń – braku spłacania rat w terminie – zastanawia się, czy określony bank będzie w stanie podjąć się współpracy dotyczącej kredytu konsolidacyjnego. Wbrew pozorom coraz większa ilość instytucji pożyczkowych jest otwarta na tego typu klientów. Z pewnością mogą oni jednak liczyć na gorsze warunki swoich kredytów konsolidacyjnych, a także na bardziej restrykcyjny system monitorowania spłaty zadłużenia. Rozwiązaniem dla osób z historią BIK jest także kooperacja z tzw. parabankami. Nie każdy z nich wyróżnia się olbrzymim oprocentowaniem, a wręcz przeciwnie! Wiele z nich oferuje warunki, które są konkurencyjne dla standardowych banków.

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego

Czy można konsolidować kredyt konsolidacyjny? Oczywiście, że tak! Jest to opcja, którą wykorzystuje się w przypadku zaciągnięcia nowych zobowiązań – np. pożyczki gotówkowe – w trakcie posiadania już wcześniej kredytu konsolidacyjnego. W takiej sytuacji nowy dług można połączyć z tym skonsolidowanym, dzięki czemu spłata będzie dla nas mniejszym obciążeniem. Tego typu rozwiązanie jest także stosowane po to, aby zredefiniować najważniejsze parametry kredytowe – oprocentowanie oraz marżę!

Pomoc pośredników finansowych

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy podjąć współpracę z dobrym pośrednikiem finansowym, który przede wszystkim określi nasze oczekiwania, a także możliwości. To pod właśnie te dwie złożone kwestie, przygotuje on dla nas wiele ofert różnych banków, objaśni wszystkie warunki i pomoże zdecydować, które rozwiązanie w naszej sytuacji będzie najkorzystniejsze. Warto przy tym wiedzieć, że tego typu specjaliści – jednym z nich jest Andrzej Ryznar prowadzący firmę Pośrednictwo Finansowe Marketing – wykorzystują innowacyjne narzędzia analityczne, a także stale monitorują przemiany rynkowe, co zapewnia trafne inwestowanie. Tego typu doradcy współpracują bowiem z wieloma klientami biznesowymi oraz indywidualnymi, nie tylko w sprawach konsolidacji kredytu, ale także w ramach ubezpieczeń, pożyczek gotówkowych, czy działań marketingowych.

Opracowanie:
Kańczuga, Słowackiego 16 lok. 19
tel. 604 249 100
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz