Materiał Partnera

Konie – odwieczna pasja człowieka

Konie – odwieczna pasja człowieka

W dawnych czasach życie człowieka było ściśle związane z koniem. Był wiernym przyjacielem, towarzyszem dalekich wypraw wojennych, przewoził ludzi i ciężko pracował w polu. Dziś niewielu z nas ma bliski kontakt z tym pięknym zwierzęciem. Może warto to zmienić?

Fascynacja koniem

W mitologii i kulturze pradawnych ludów koń zajmował zawsze wyjątkowe miejsce, szczególnie ważny był dla Hindusów, w ich religii przedstawiany był jako symbol boskiej istoty, która objawiła się na świecie i rozpłynęła, składając siebie w ofierze. Konie i ich piękno uwodziły człowieka od zarania dziejów, koń był kochany i podziwiany, fryzowano mu ogon i grzywę, strojono w bogate uprzęże, podkuwano cennymi podkowami. Tak postępowano w starożytności, średniowiecznej Francji i sarmackiej Polsce. W starożytnym Rzymie jazda konna i hodowla była zajęciem szlachetnym, koniom wystawiano tu pomniki, tak czyniono również w Grecji.

Ta fascynacja człowieka koniem stanowiła ­– i nadal stanowi – nieprzebrane źródło inspiracji dla wielu ludzi, nie tylko dla poetów czy malarzy, konie od zawsze interesowały także historyków, różnych badaczy oraz naukowców. Na przestrzeni wieków tym pięknym zwierzętom poświęcono wiele dzieł: wiersze, opowiadania, obrazy, pieśni, legendy i baśnie.

Siła, szybkość oraz inteligencja to przymioty, które człowiek od zawsze doceniał w koniu. Można śmiało twierdzić, że konie zmieniły życie człowieka i bieg historii ludzkości. Dzięki nim człowiek pokonywał ogromne przestrzenie, co wpłynęło znacząco na rozwój handlu, rolnictwa i wymianę wiedzy między ludźmi. Dziś panuje w świecie wszechobecna technika, powstały nowe urządzenia, maszyny rolnicze i przemysłowe. Poza krajami biednymi konie dziś rzadko są wykorzystywane do ciężkiej pracy, nie uczestniczą też już w wojnach, potyczkach oraz bitwach. Obecnie koń hodowany jest w celach rekreacyjnych i sportowych, kochany przez prawdziwych pasjonatów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez niego.

Zaprzyjaźnij się z końmi

Obecnie przeżywamy okres rozkwitu cywilizacji i techniki, postępuje urbanizacja i komputeryzacja, człowiek ma coraz mniejszy kontakt z przyrodą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kontakt z naturą, jej spokojem i pięknem, to warunek zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie da się bez uszczerbku biec tylko za pieniądzem, przesiadywać przed komputerem i w kinie, bezrefleksyjnie jeździć ulicami zatłoczonego miasta samochodem. Kiedyś trzeba odpocząć, pomyśleć, popatrzeć na las i przyrodę, to jest bardzo potrzebne do dobrego życia. Jazda konna może stać się wspaniałym hobby, sposobem wartościowego wypełnienia wolnego czasu.


Dziś człowiek tęskni za czystą naturą i harmonią w świecie. Konie są wierne, piękne i dumne, warto je poznać i się bliżej z nimi zaprzyjaźnić. Jeśli chcesz spędzić piękny czas na łonie bujnej przyrody, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego, przyjedź do wspaniałego gospodarstwa agroturystycznego, gdzie żyją dzikie konie. Agroturystyka UL to miejsce, gdzie doskonale wypoczniesz i poczujesz jak piękne może być życie.

Oceń artykuł (5)
4.4
Komentarze
Dodaj komentarz