Materiał Partnera

Komu warto zlecić odprawę celną?

Komu warto zlecić odprawę celną?

Granice państw są ściśle kontrolowane nie tylko pod względem tego, kto je przekracza, ale też pod względem tego, co jest przez nie transportowane. Przedsiębiorstwa zajmujące się importem i eksportem muszą dopełnić wszelkich formalności celnych, a te bywają skomplikowane. Warto powierzyć odprawę celną podmiotom, które specjalizują się w takiej działalności.

Na czym polega odprawa celna?

Ile państw, tyle procedur celnych. Nie sposób znać je wszystkie, a tymczasem pominięcie czegoś lub błąd w dokumentach mogą być bardzo kosztowne. Jeżeli w swojej działalności przedsiębiorstwo transportuje towary z lub do wielu krajów, dobrym rozwiązaniem jest powierzenie obowiązków związanych z odprawą celną wyspecjalizowanym podmiotom. O tym, co składa się na odprawę celną, opowiada specjalista z agencji celnej Net-Cargo.

– Odprawa celna to wieloetapowy proces. Detale są zależne od tego, między jakimi państwami przechodzi towar. Jeśli chodzi o eksport, czyli wywóz towarów poza granice Polski, wszystko zaczyna się od załadowania towaru i sporządzenia dokumentacji, która dokładnie opisuje ładunek. Agencja celna lub inny podmiot przeprowadzający odprawę sprawdza dokumenty, nakłada pieczęcie celne i powiadamia urząd celny, który decyduje, czy przewóz jest dozwolony. Towar jest rejestrowany, a po jego wysyłce urząd celny otrzymuje pełną dokumentację. U odbiorcy zagranicznego następuje weryfikacja zgodności między dokumentami a stanem faktycznym i przesłanie informacji do urzędu celnego.

Agencja celna – na pomoc importerom i eksporterom!

Odprawa celna wiąże się z wypełnianiem mnóstwa dokumentów i weryfikowania ich na każdym etapie. Jest to konieczne, aby na rynek docelowy trafiały wyłącznie sprawdzone, pożądane i opodatkowane towary. Skomplikowane procedury celne są konieczne ze względów bezpieczeństwa, jednak ich zawiłość sprawia, że mogą być sporym utrudnieniem, szczególnie dla tych importerów oraz eksporterów, którzy dopiero zaczynają albo obsługują wiele rynków.

Na szczęście przedsiębiorstwa prowadzące międzynarodowy obrót towarem nie są pozostawione same sobie i nie muszą znać na wylot wszystkich procedur ani delegować do tego swoich pracowników. Odprawę celną można powierzyć profesjonalistom. Wyspecjalizowane agencje celne z odpowiednimi upoważnieniami i świadectwami to najlepszy partner w handlu  między granicami. Wiedza, doświadczenie i prawne obeznanie agentów celnych sprawiają, że obowiązek skrupulatnego wypełniania dokumentacji i częstych kontaktów z urzędem celnym znika z barków przedsiębiorcy. Dzięki temu może się on zająć tą ważniejszą częścią swojej działalności – dbaniem o klientów i jakość oferowanego towaru.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz