Materiał Partnera

Komu powierzyć sprawy księgowe przedsiębiorstw?

Komu powierzyć sprawy księgowe przedsiębiorstw?

Nie da się ukryć, że księgowość jest ściśle powiązana z prowadzeniem każdego biznesu. Oczywiście właściciele firm mogą prowadzić jej sprawy finansowe i prawne samodzielnie, jednak wymaga to posiadania specjalistycznej wiedzy i poświęcenia sporej ilości czasu. Z tego względu idealną opcją wydaje się skorzystanie z pomocy zewnętrznej księgowej lub biura rachunkowego. Jakie korzyści wynikają z takiej współpracy?

Pełnoetatowa księgowa czy biuro rachunkowe?

Faktem jest, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców woli skorzystać z usług oferowanych przez zewnętrzne biura rachunkowe niż zatrudnić pełnoetatową księgową. Takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo wiele zalet. Chociażby zatrudniając pracownika na podstawie umowy o prace ma on prawo do skorzystania w każdej chwili z urlopu chorobowego, przez co często ciężkie i trudne obowiązki dotyczące spraw księgowych spadają na właściciela firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego nie ma tego ryzyka, że właściciel firmy zostanie ze wszystkim sam. Często biura rachunkowe, jak np. KPW Audytor zatrudniają więcej księgowych i w sytuacji, gdy księgowa, która prowadziła sprawy danej firmy rozchoruje się z pewnością zostaną one przekazane równie kompetentnej osobie. Korzystając z usług biura rachunkowego nie trzeba więc martwić się przestojami w pracy.

W obecnych czasach również kontakt z biurem nie stanowi problemu. W momencie wystąpienia jakiejś trudności nie ma potrzeby, aby właściciel firmy pojawiał się w biurze osobiście, ponieważ większość księgowych dylematów można rozwiązać drogą telefoniczną lub mailową. Ponadto przekazywanie dokumentów i faktur również nie musi być kłopotliwe, gdyż można je przesłać pocztą.

Dużą zaletą korzystania z usług oferowanych przez biuro księgowe jest również dużo niższa cena za jego usługi niż w przypadku zatrudnienia pełnoetatowej księgowej, której poza wynagrodzeniem należy zapewnić w pełni wyposażone miejsce do pracy, dostęp do aktualnej prasy i literatury finansowej, a także możliwość udziału w szkoleniach i kursach.

Kompleksowość usług biura rachunkowego

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie i skrupulatne przygotowanie umowy, ponieważ daje ona gwarancję pełnej odpowiedzialności biura rachunkowego w sytuacji, gdy któryś z jego pracowników swoim działaniem wyrządzi szkody. Poza tym obowiązkiem wszystkich biur rachunkowych jest posiadanie ubezpieczenia OC, co przekłada się na bezproblemowe roszczenie odszkodowań.

Współpraca z biurem rachunkowym gwarantuje również możliwość skorzystania z całego szeregu usług. Firmy te świadczą usługi głównie z gałęzi księgowości takie, jak prowadzenie księgowości firm, jednak poza tymi podstawowymi zadaniami można również liczyć na wsparcie z zakresu rachunkowości i podatków. Do zakresu ich usług zalicza się ponadto obsługa kadrowa i obsługa ZUS, doradztwo finansowe, ale również przeprowadzanie analiz finansowych, a nawet tworzenie biznesplanów. Ponadto często zdarza się, że biura rachunkowe współpracują z wieloma specjalistami takimi jak doradca podatkowy, prawnik czy rewident, dzięki czemu przedsiębiorca zmagający się z problemem może skorzystać z całego kompleksu usług w przystępnej cenie nie tracąc czasu na poszukiwanie poszczególnych specjalistów.

Profesjonalne biuro rachunkowe jest czymś więcej niż firmą świadczącą usługi księgowe. Współpracując z taką firmą otrzymuje się gwarancję kompleksowości usług, dzięki czemu można bez obaw powierzyć wszelkie sprawy finansowe i prawne fachowcom, a zaoszczędzony czas poświęcić na rozwój własnego przedsiębiorstwa.

Opracowanie:
Łódź, Tymienieckiego 25C lok. 410
tel. 42 611 10 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz