Materiał Partnera

Komputerowe badanie wzroku - w jaki sposób je wykonać?

Komputerowe badanie wzroku - w jaki sposób je wykonać?

Już od kilku lat okulary stanowią modny dodatek do stroju. Stały się na tyle pożądanym produktem, że nawet osoby cieszące się dobrym wzrokiem, zakupują tak zwane "zerówki", aby podążać za aktualnymi trendami. Jeśli jednak doskwierają nam problemy związane z prawidłowym widzeniem, musimy zwrócić się do optyka z prośbą o dobór odpowiednich szkieł. Możemy również zdecydować się na soczewki kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może pozwolić sobie na użytkowanie tego produktu. Wiąże się to z nietypowym rozmiarem źrenicy, nietypową wadą wzroku lub częstym występowaniem infekcji czy podrażnień oczu. Zakup odpowiednich okularów korekcyjnych musi poprzedzić seria badań.


Podstawowe badania

Ciągły rozwój technologii objawia się w wielu dziedzinach. Jest on widoczny zwłaszcza w medycynie. Badanie wzroku odbywa się głównie przy użyciu specjalistycznego sprzętu komputerowego. Pierwszym etapem analizy jest rozmowa optyka z pacjentem. Następnie sprawdza się ostrość widzenia przy użyciu tablicy Snellena. Badany, znajdujący się w określonej odległości, odczytuje podświetlane lub wskazywane rzędy znaków. Są nimi cyfry lub litery, cechujące się różnymi rozmiarami czcionki. Im niżej położone są rzędy, tym mniejsza jest czcionka tekstu. Jeśli pacjentem jest dziecko, które nie wykazuje jeszcze umiejętności czytania, optyk wybiera tablicę prezentującą proste ilustracje. Rozwiązaniem dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze mówić, jest zastąpienie wyżej opisanych znaków obrazami dłoni skierowanych w różne strony. Badany układa swoją dłoń w taki sposób, w jaki jest ułożona ta wskazywana przez lekarza. 

Badania komputerowe

Bardziej szczegółowe wyniki uzyskuje się przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Pozwala on określić wymaganą dla pacjenta korektę. Poland Optical korzysta z foropterów, systemu SLO/OCT oraz nowoczesnych unitów okulistycznych, co pozwala na wykonanie szeregu badań. Maszyny posiadają specjalne elementy, na których pacjent opiera brodę i czoło. Pozwala to na uzyskanie właściwej odległości oczu od sprzętu. Badanie ocenia krzywiznę rogówki i wadę wzroku. Jest wykonywane za pomocą sprzętu nazywanego refraktometrem automatycznym. Zadaniem pacjenta jest wpatrywanie się w punkt znajdujący się wewnątrz otworu maszyny. Dzięki temu do oka zostają wprowadzone wiązki promieni podczerwonych i następuje analiza ich zachowań względem układu optycznego. Komputer znajdujący się a autorefraktometrze, na podstawie uzyskanych informacji, określa wielkość refrakcji oka. Opisany proces nie jest jednak wystarczającym zabiegiem, umożliwiającym dobór szkieł o odpowiedniej mocy. Określa on jedynie przybliżoną wartość korekcji optycznej. Wynik stanowi zatem potwierdzenie wniosków lekarza, który bierze pod uwagę również inne cechy analizowanego obiektu. Zaletą badania komputerowego jest to, że przebiega ono szybko, komfortowo i całkowicie bezboleśnie. Jest również odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Stosowane przez Poland Optical technologie SLD, zapewniają ostry i wyraźny obraz analizowanego oka. Niezwykle czuła kamera CCD wykrywa obraz pierścienia nawet jeśli odbicie z dna oka jest słabe.

 

Pamiętajmy, że konsultacja z lekarzem jest konieczna przy doborze odpowiednich okularów. Niewłaściwy dobór szkieł może doprowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet do ślepoty.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz