Materiał Partnera

Komputerowe badanie wzroku – co warto o nim wiedzieć?

Komputerowe badanie wzroku – co warto o nim wiedzieć?

Wady wzroku dotykają coraz większej ilości osób, a noszenie okularów czy soczewek korekcyjnych staje się ich codziennością. Przy wyborze odpowiednich okularów korekcyjnych należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd oprawek, ale przede wszystkim moc szkieł. Muszą one być dopasowane idealnie do wady wzroku. Tylko wtedy będą komfortowe i dobrze spełnią swoje zadanie. Jakie badania wzorku trzeba wykonać? Na pewno komputerowe badanie wzroku!

Czym jest komputerowe badanie wzroku?

Kiedyś refraktometr automatyczny, czyli właśnie „komputer” do badania oczu był rzadkością i pojawiał się w nielicznych gabinetach okulistycznych. Obecnie sprzęt ten stoi praktycznie w każdym dobrym salonie optycznym, jak choćby Optix w Kielcach. Urządzenie to w prosty sposób pozwala wykonać pomiar wady refrakcji, czyli potoczne mówiąc wady wzroku. Każdy, kto choć raz poddał się takiemu badaniu z pewnością je kojarzy – podczas patrzenia przez okular na charakterystyczny domek na drodze lub żaglówkę zawsze w głowie rodziło się pytanie „co ma na celu takie badanie?”. Komputerowe badanie wzroku oparte jest na działaniu wiązki podczerwonej na wewnętrzne struktury oka. Urządzenie ma za zadanie przetworzyć refleksy powstające w wyniku odbijania się wiązki promieniowania wewnątrz gałki ocznej oraz zinterpretować wartości. Wyniki podawane są w dioptriach, co pozwala dobrać moc okularów. Badanie komputerowe jest bardzo komfortowe dla pacjenta – nic nie boli, a wyniki uzyskujemy bardzo szybko. Są jednak minusy tej metody i refraktometr nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów w doborze okularów, a wyniki badania są bardziej wskazówką dla optometrysty, niż ostateczną diagnozą. 

Krok po kroku, czyli droga do okularów

Wyniki uzyskane podczas komputerowego badania wzorku dają jedynie przybliżone wartości wady wzroku, więc są doskonałym źródłem wskazówek na temat wady wzorku. Warto wiedzieć, że refraktometr nie jest tak naprawdę komputerem, gdyż nie może przetwarzać ani analizować zdobytych informacji, a jedynie przetwarzać prosty parametr, do którego został skonstruowany. Komputerowe badanie wzroku nie jest, więc wystarczające, aby dobrze dobrać okulary. Trzeba więc doprecyzować wyniki uzyskane podczas refraktometrii, więc konieczne są dodatkowe badania optyczne. Jednym z nich jest klasyczne badanie ostrości wzroku za pomocą tablicy z optotypami. Dzięki temu sam badany może określić, kiedy widzi dobrze, a kiedy źle – indywidualne odczucia są niezwykle cenną wskazówką dla optometrysty. Mile widziane jest również uwzględnienie podczas badania wieku pacjenta oraz rodzaju pracy, jaki wykonuje – to wszystko wpływa na narząd wzroku oraz patologie w jego obrębie. Zebrane informacje pozwolą precyzyjnie dobrać moc szkieł.

Dobrze dobrane okulary, czyli jakie?

Źle dobrane okulary to utrapienie, więc trzeba się do tego dobrze przygotować, aby uniknąć niepotrzebny wydatków. Co prawda, ciężko oceniać trafność zakupu zaraz po założeniu okularów na nos, bo przez pierwszy dzień lub dwa, oczy oraz mózg przyzwyczajają się do nowych szkieł. Adaptacja do nowych szkieł może powodować szereg dolegliwości, normalne w tym czasie jest wrażenie „pływania” widzianych obiektów,  występowanie zawrotów głowy, bólu oczu, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się również nudności, więc z oceną warto poczekać kilka dni. Dobrze dobrane okulary z pewnością wreszcie staną się elementem codzienności i nie będą powodowały przykrych dolegliwości, a wszelkie niedogodności związane z procesem adaptacji szybko miną i popadną w zapomnienie.

 Proces ten może trwać nawet kilka dni, więc nie należy się tym przejmować za bardzo. Dobrze dobrane okulary to również ładne oprawki, pasujące do kształtu twarzy, karnacji oraz personalnego stylu. Jeżeli wada wzroku nie pogłębia się nam zbyt szybko to warto zainwestować w porządnej jakości oprawki do okularów, dzięki czemu nowe szkła posłużą nam dłużej, a przyjemność z noszenia będzie większa. Warto też pamiętać, aby wykonywać rutynowe badanie wzroku u lekarza okulisty, który stwierdzi czy nie cierpimy na poważniejszą chorobę oczu, niż tylko drobna wada wzroku. Tego typu badania należałoby wpisać w coroczny "przegląd zdrowotny". 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz