Materiał Partnera

Kompletacja i montaż szaf sterowniczych

Kompletacja i montaż szaf sterowniczych

Szafy sterownicze są obecnie coraz częściej spotykane w bardzo różnych obiektach przemysłowych. Głównym zadaniem szaf sterujących jest stworzenie jak najlepszych warunków dla różnego rodzaju urządzeń, do których możemy zaliczyć aparaturę sterującą i rozdzielczą, przekaźniki czy elementy do sygnalizacji. W dzisiejszym artykule omówimy sposoby kompletacji i montażu szaf sterowniczych.

Do czego służy szafa sterownicza?

Szafa sterownicza to konstrukcja, której zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków dla urządzeń niezbędnych w konkretnym zakładzie przemysłowym. Mówimy tu przede wszystkim o aparaturze sterującej i rozdzielczej, przekaźnikach oraz elementach służących do sygnalizacji. Poszczególne podzespoły są ze sobą połączone za pomocą odpowiedniego okablowania. Oczywiście każda szafa sterownicza musi spełniać wymogi, które nakładają przepisy obowiązujące w danej branży. W zależności od rodzaju i zaawansowania technologicznego w zakładzie przemysłowym możemy mieć do czynienia z pojedynczymi szafami lub systemami wieloszafowymi.

Jak powinna wyglądać obudowa rozdzielnicy?

Projektując i montując szafy sterownicze należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie odpowiedniej obudowy. Bezwzględnie musi ona spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Obudowa ma zapewniać wszystkim użytkownikom maksymalny poziom ochrony przed porażeniem. Ponadto obudowa szafy musi także chronić podzespoły, które znajdują się w jej wnętrzu. Delikatna aparatura wymaga ochrony przed kurzem, wilgocią oraz wahaniami temperatury.

Jak przebiega proces projektowania i montażu szaf sterowniczych?

Projektując szafy sterownicze należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę przepisy i normy obowiązujące w danej branży. Warto również zapoznać się z wymaganiami systemowymi. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu można rzetelnie określić wytyczne dotyczące projektu szafy sterującej.

Następnym etapem jest szczegółowe opracowanie tzw. koncepcji technicznej szafy oraz jej poszczególnych podzespołów. Mając doprecyzowaną koncepcję można przystąpić do projektowania oraz montażu szaf sterujących, a także szaf zasilających, pulpitów operatorskich czy też skrzynek potencjałowych. Przed ostatecznym wdrożeniem szafy sterującej bardzo ważna jest weryfikacja prawidłowego działania poszczególnych podzespołów. Wymagany jest szereg testów elektrycznych oraz programowych. Dopiero mając gwarancję, że szafa sterownicza działa zgodnie z przyjętymi założeniami, można ją przetransportować do docelowego zakładu i zamontować.

Oprócz szafy sterowniczej bardzo ważnym elementem jest również pełna dokumentacja. Chodzi w tym przypadku o schemat całego układu technologicznego, a także szczegółowy opis jego działania. W dokumentacji muszą znaleźć się również schematy dotyczące połączeń elektrycznych oraz rysunki, na których przedstawione jest optymalne rozmieszczenie poszczególnych podzespołów.

Szukając firmy, która zajmuje się kompletacją oraz montażem szaf sterowniczych, warto zwrócić się o pomoc do PHU ZIBI prowadzonej przez Zbigniewa Panka. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie automatyki i elektroniki przemysłowej, a także w kwestii kompletowania i montażu szaf sterowniczych.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 130
tel. 33 810 05 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz