Materiał Partnera

Kompleksowe ubezpieczenie domu – co powinno się w nim znaleźć?

Kompleksowe ubezpieczenie domu – co powinno się w nim znaleźć?

Tak jak nie myślimy o tym, że na drodze grozi nam w każdej chwili wypadek, tak często nie zastanawiamy się nad zagrożeniami, na jakie narażony jest nasz dom. Problem pojawia się, kiedy dojdzie do jakiegoś zdarzenia, a my nie będziemy mieli środków czy wsparcia na pokrycie szkód. Warto zatem odpowiednio wcześnie pomyśleć o ubezpieczeniu naszego domu lub mieszkania.

Jak wybierać ubezpieczenie?

Każdy ubezpieczyciel określa własny zakres tego, co obejmować będzie ubezpieczenie oraz jaką wartość będzie miało świadczenie. Powinniśmy zatem rozważyć dostępne nam pakiety, najlepiej w konsultacji z doświadczonym agentem ubezpieczeniowym. Kompleksową obsługę w zakresie ubezpieczeń PZU oferuje Andrzej Stolarczyk – zajmuje się on zarówno ubezpieczeniami indywidualnymi, jak i dla firm.

Informacje na temat ubezpieczenia możemy uzyskać również, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela. Spotkanie z agentem ubezpieczeniowym będzie jednak lepszym rozwiązaniem. Warto przygotować się do takich konsultacji, sprawdzając wcześniej stronę ubezpieczyciela. Będziemy wtedy w stanie zapytać o wszystko, co wzbudza nasze zainteresowanie czy wątpliwości – możemy pytania spisać wcześniej, podczas przeglądania oferty. Agent ubezpieczeniowy będzie też w stanie zaproponować nam rozwiązania optymalne dla nas.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kiedy wybieramy ubezpieczenie domu, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Kluczowe jest tutaj to, co będzie ubezpieczone oraz przed czym będzie chronione. Przed podjęciem decyzji, powinniśmy dobrze się zastanowić nad formą ochrony, jakiej w naszej sytuacji możemy potrzebować.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno obejmować zarówno nieruchomość, jak i mienie ruchome. Nie można też zapomnieć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej związanej z faktem posiadania tej nieruchomości. Warto także dopytać o ubezpieczenie środków pieniężnych, biżuterii, ruchomości zgromadzonych w piwnicy. W okresie gdzie do łask projektantów wraca szkło - ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia także wydaje się warte uwagi. Wszystko to oznacza, że świadczeniu podlegają:

 • mury – fundamenty, ściany, dach, schody zewnętrzne i inne podobne elementy;
 • rynny, balustrady, parapety, kolektory słoneczne i pozostałe elementy zewnętrzne;
 • podłogi, instalacje, meble w zabudowie, sprzęt AGD w zabudowie, glazura i armatura;
 • meble, sprzęt AGD i RTV, sprzęt komputerowy, sprzęt sportowy, biżuteria, odzież oraz inne ruchomości domowe;
 • szkody wyrządzone osobie trzeciej.

  W umowie ubezpieczenia ściśle określone też będą warunki wypłacenia odszkodowania. Znajdziemy wśród nich konkretne sytuacje, w których ubezpieczyciel udzieli nam świadczenia pieniężnego:

  • uszkodzenie w wyniku zdarzenia losowego (ogień, piorun, dym i sadza, opady, powódź, śnieg i lód, grad, huragan, zalanie, osuwanie i zapadanie się ziemi, lawina, uderzenie pojazdu, upadek drzew i masztów, eksplozja, trzęsienie ziemi, huk ponaddźwiękowy, upadek statku powietrznego);
  • uszkodzenie w wyniku dewastacji;
  • uszkodzenie w wyniku przepięcia;
  • skutki włamania i rabunku.

  Ta lista nie wyczerpuje wszystkich sytuacji, jakie mogą zagrozić naszemu domowi i nam. Z tego powodu PZU oferuje swoim klientom pakiet Od Wszystkich Ryzyk, który obejmuje również zdarzenia nietypowe – jak na przykład uszkodzenie dachu przez zwierzę.

  Opracowanie:
  Gdańsk, Guderskiego 4 lok. 25
  tel. 533 633 668
  Oceń artykuł (0)
  0.0
  Komentarze
  Dodaj komentarz