Artykuł sponsorowany

Kompensacja mocy biernej – optymalizacja wydatków na energię elektryczną

Kompensacja mocy biernej – optymalizacja wydatków na energię elektryczną

Nowoczesne usługi elektroinstalacyjne zakładają nie tylko kupno różnego rodzaju osprzętów, ale także ich projektowanie na specjalne zamówienie. To właśnie zastosowanie konstrukcji odpowiednio przygotowanych do eksploatacji sieci wewnętrznej domowej, komercyjnej, czy też użytku technologicznego, może znacznie przyczynić się do obniżenia życia energii elektrycznej. Mowa o tak zwanej kompensacji mocy biernej.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Każda sieć obwodowa energii elektrycznej związana jest z eksploatacją mocy czynnej, biernej oraz pozornej. Pierwszy rodzaj dotyczy mocy zamienianej na pracę użytkową, drugi stanowi pokład znajdujący się między źródłem a odbiornikiem, a trzeci typ oznacza geometryczną sumę dwóch wcześniej wymienionych mocy. Ważne przy tym jest to, że przy opłacaniu rachunków za energię elektryczną, mogą one nawet w 1/3 stanowić moc bierną, która związana jest z wytworzeniem określonych warunków fizycznych (wytwarzanie pól magnetycznych i elektrycznych, czy gromadzenie energii). Obniżenie jej zużycia nazywa się kompensacją, a jest to możliwe dzisiaj dzięki projektowaniu nowoczesnych sieci wewnętrznych, czy też różnych specjalistycznych urządzeń.

Urządzenia kompensacyjne

Urządzeniami kompensacyjnymi są przede wszystkim specjalnie projektowane dla danego obwodu rozdzielnie, a także baterie kondensatorów. Najlepsze firmy zajmujące się kompensacją mocy biernej, są w stanie przygotować unikalne konstrukcje zarówno związane z mocą indukcyjną, jak i pojemnościową. Oznacza to, że przygotowują one konstrukcje pozwalające na uzyskiwanie oszczędności energetycznych przy eksploatacji silników, transformatorów, dławików, czy pieców indukcyjnych, a także kondensatorów i bardzo długich odcinków kabli. Urządzenia kompensacyjne w formie specjalnych baterii, mogą zostać zatem z powodzeniem wykorzystywane w ośrodkach przemysłowych, budynkach wspólnot mieszkaniowych, obiektach publicznych, a także komercyjnych. Coraz częściej stosuje się je także przy budowaniu energooszczędnych domów pasywnych z proekologicznymi sieciami wewnętrznymi.

Gospodarka mocą bierną w systemie elektroenergetycznym

Odpowiednie zarządzanie mocą bierną w systemie elektroenergetycznym pozwala osiągnąć olbrzymie oszczędności finansowe, co szczególnie zauważa się przy wykorzystaniu prądu do celów technologicznych w parkach maszynowych. Nie tylko jednak zmniejszone rachunki, są celem kompensacji mocy biernej. Działania ta pozwalają na wydłużenie żywotności kabli oraz innych elementów sieci zasilających, czy też na podwyższenie jej wydajności. W przypadku złożonych układów, warto zatem stosować także różnego rodzaju szafy sterownicze, nowoczesne rozdzielnie stacyjne, czy też tak zwane szafy pomiarowe.

Projektowanie baterii kondensatorów i nie tylko

Obecnie na rynku technologii elektroenergetycznych, tylko najlepsze firmy są w stanie zapewnić klientom publicznym, biznesowym oraz indywidualnym, nowoczesne baterie kondensatorów, również w formie jednego „hybrydowego” zestawu łączącego optymalizację mocy biernej indukcyjnej oraz pojemnościowej. Przykładowym przedsiębiorstwem zajmującym się takimi wdrożeniami na specjalne zamówienie, jest firma AGG. PPHU, która jako wyróżniający się podmiot projektowy, posiadający uprawnienia do prefabrykowania elementów elektroinstalacyjnych, wykonuje urządzenia kompensacyjne zarówno na podstawie dokumentacji technicznej przygotowanej przez klienta, a także według własnych działań, po wcześniejszym zapoznaniu się ze specyfikacją budynku, instalacji elektrycznych itd.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz