Artykuł sponsorowany

Kompensacja mocy biernej – co to takiego?

Kompensacja mocy biernej – co to takiego?

Energia bierna jest nierozerwalnie związana z działaniem prawie wszystkich odbiorników energii elektrycznej. Nie wykonuje ona żadnej pracy, lecz mimo to jej przepływ nie jest obojętny dla systemu elektroenergetycznego. Duża ilość wytworzonej energii biernej przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za prąd. Czy można temu zapobiec?

Energia czynna a energia bierna

Większość odbiorników prądu przemiennego pobiera z sieci energię czynną i bierną. Ta pierwsza przetwarzana jest na pracę użyteczną i ciepło. Druga nie wykonuje żadnej pracy, ale jest konieczna do prawidłowego działania tychże odbiorników (np. transformatorów, silników). Operatorzy sieci przesyłowych pobierają opłaty za zbyt duży pobór energii biernej, zmuszając odbiorców do racjonalnego gospodarowania jej zasobami. Niestety niewielu przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę. Nieskompensowana moc bierna to jeden z powodów, dla których płacą oni wysokie rachunki za energię elektryczną. Dzięki kompensacji mocy biernej można nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale też zracjonalizować eksploatację urządzeń elektrycznych. Tego typu usługi świadczy firma It-Energy. Na czym polega ich praca?

Kompensacja mocy biernej – jak to zrobić?

Na samym początku należy dokładnie przeanalizować zużycie mocy biernej. Robi się to przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Po uzyskaniu wyników specjaliści wprowadzą modyfikacje, które skutecznie ograniczą zużycie energii biernej. Jeśli korzystają z niej głównie odbiorniki o charakterystyce indukcyjnej, do wykonania kompensacji wykorzystuje się baterie kondensatorów. Jeżeli zaś analiza wykaże, że za zwiększony pobór mocy biernej odpowiedzialne są odbiorniki o charakterystyce pojemnościowej (np. kondensatory), to do wykonania kompensacji zostaną użyte baterie dławików. Niezwykle istotne jest, aby dobrać parametry baterii odpowiednio do charakteru odbioru. W tej kwestii warto zaufać sprawdzonym specjalistom.

Kompensacja mocy biernej – kiedy się opłaca?

Kompensacja mocy biernej jest opłacalna, kiedy straty wynoszą kilkaset złotych miesięcznie. Niższe rachunki to jednak niejedyna zaleta tego rozwiązania.  Kompensacja mocy biernej pozwala również maksymalnie wykorzystać przepustowość transformatorów i kabli zasilających oraz zwiększa niezawodność układu zasilającego. Koszty związane z przeprowadzeniem kompensacji mocy biernej zwracają się często już po kilku miesiącach. Jeśli więc zauważyliśmy podobny problem w swojej firmie, nie warto zwlekać z wprowadzeniem niezbędnych modyfikacji. Możemy na tym tylko zyskać.

Opracowanie:
Poznań, Jana Henryka Dąbrowskiego 75 lok. 91
tel. 502 283 491
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz