Artykuł sponsorowany

Komory cieplne, czyli urządzenia do symulacji przyśpieszonego starzenia

Komory cieplne, czyli urządzenia do symulacji przyśpieszonego starzenia

Szeroko pojęta automatyka przemysłowa nie tylko dotyczy wdrażania technologii, które pozwalają podwyższyć wydajność procesów produkcyjnych w zakładach. Wiąże się ona także ze stosowaniem systemów kontrolingu produkcji, do czego stosuje się innowacyjne oprogramowanie i sterowniki, a także wiele różnych czujników. Firmy zajmujące się produkcją elementów budowlanych często wyposażają się w specjalne komory cieplne, które służą do symulacji przyśpieszonego starzenia. To ona pozwala uzyskać wyniki na temat wytrzymałości danej konstrukcji na działanie m.in. określonych warunków pogodowych.

Czym jest symulacja przyśpieszonego starzenia?

Symulacja przyśpieszonego starzenia to bardzo precyzyjny test starzeniowy, który przeznaczony jest do oceny dowolnych elementów techniki budowlanej. Najczęściej pozwala on określać jakość mniejszych produktów zastosowania budowlanego lub też planowanych w wykorzystaniu na danej budowie materiałów. Takie testy istotne są zatem dla producentów prefabrykatów dla budownictwa czy też dla architektów, którzy obsługują inwestycje publiczne oraz wielkie place budowy inwestorów komercyjnych.

Sama symulacja przyśpieszonego starzenia bada przede wszystkim materiały pod kątem ich wytrzymałości na podwyższoną temperaturę. Sama próba starzeniowa może trwać nawet do 150 dni, co umożliwiają właśnie specjalne komory cieplne. Najlepsze urządzenia posiadają wielosekcyjne regulatory PID, które zarządzane są przez sterownik przemysłowy. Temperatura grzałek komory cieplnej jest zatem precyzyjnie wyznaczana oraz kontrolowana. Wyniki, które uzyskuje się dzięki komorom cieplnym, są miarodajne i wiarygodne.

Budowa komory cieplnej

Komory cieplne to urządzenia walcowate o sporych rozmiarach, które posiadają z obu stron dwie otwierane pokrywy. Wewnątrz konstrukcji zamontowanych jest kilka grzałek płaskich o określonej, najczęściej wysokiej mocy. Wyposażenie uwzględnia również specjalne uchwyty dla badanego materiały oraz systemy chłodzące w tym wentylatory, które pozwalają na nieustanną pracę urządzenia przez wiele dni.

Komory ciepła posiadają również specjalne sterowniki oraz regulatory, a także wysokiej jakości czujniki i przetworniki (m.in. czujnik temperatury CTP001, czujnik temperatury termopara typu J, przetwornik pomiarowy PS-11). Istotnym elementem dobrej jakości komór ciepła są również elementy uszczelniające.

Parametry pracy komory cieplnej

Komory cieplne tworzone są w różnych modelach. Wysokiej klasy urządzenia pozwalają na symulowanie przyśpieszonego starzenia w zakresie temperatury 20-150 stopni Celsjusza. W tymże zakresie odbywa się również pomiar, a jego rozdzielczość podawana jest z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza.

Przy doborze określonego sprzętu istotne jest też zwrócenie uwagi na wymiar komory, zewnętrzną temperaturę pracy, wilgotność, a także na zasilanie elektryczne urządzenia. Pomoc w zakupie komory cieplnej zawsze oferuje swoim klientom firma ELBIT, która dystrybuuje wysokiej klasy stanowiska badawcze dla różnych branż. To od takich dystrybutorów można kupić również elementy automatyki przemysłowej. Firma gwarantuje również wykonywanie maszyn i ich testowanie, szkolenia w zakresie obsługi określonych sprzętów, a także pełną opiekę serwisową. ELBIT to zatem nowoczesne biuro projektowe z odpowiednim zapleczem wdrożeniowym.

Zastosowanie komór ciepła

Komory ciepła to przykłady stacji badawczych, które nie tylko są elementem wyposażenia laboratoriów przeznaczonych dla branży budowlanej. Tego typu urządzenia kupują również firmy prefabrykujące elementy budowlane, a także wiele różnych firm producenckich. Bez prób starzeniowych nie można bowiem określić jakości i klasy wielu produktów. Bez takich symulacji nie jest też możliwe prototypowanie nowych wyrobów o podwyższonej żywotności. 

Opracowanie:
Koszyce Małe, Źródlana 8
tel. 14 621 00 29
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz